Vzácný fenomén rozzářil oblohu ve Wyomingu

Vzácný fenomén rozzářil oblohu ve Wyomingu
09.02.2017
David Bell pozoroval padající sníh z okna jeho domu, byla již noc a teploměr ukazoval -15 °C. Když najednou zahlédl venku barevnou světelnou duhu vystupující z nepropustné mlhy.

Fotograf David Bell žije v malém městečku Pinedale ve Wyomingu již několik let, ale ještě nikdy neměl tu čest pozorovat podobný úkaz v takové intenzitě. Otočil se ke své manželce a jednoduše řekl: „jdu ven.“ Samozřejmě si sebou vzal i svůj fotoaparát. Asi šedesát metrů od jeho domu si rozložil stativ a jeho práce mohla začít. Nejprve zaostřil jeho objektiv na oblohu, jakmile se sněžení ustálo, barvy byly na nebi mnohem jasnější. Zářivé světlo stoupalo k obloze jako mocné pilíře.

„Již několikrát jsem něco podobného pozoroval, ale nikdy to nebylo takto jasné,“ řekl Bell pro CBS News. „Bylo to fantastické. Bylo to naprosto fantastické,“ dodal.

Světelné znečištění ve Wyomingu
Obr.: Nezvyklý úkaz nad Wyomingem
© Zdroj: CBSNews, WYOMING MOUNTAIN PHOTOGRAPHY/DAVID BELL

Vzácný přírodní fenomén je nejčastěji viděn, pokud se ve vzduchu nacházejí téměř rovné, hexagonální ledové krystalky. Tyto krystalky pak dokáží odrážet městské světlo. Obvykle se ledové krystaly nachází v oblacích vyšších nadmořských výšek, kde je vzduchu velmi studený.

„Řádila zde silná sněhová bouře, která trvala asi 36 hodin, běžně pak po vyčasení nastává velký teplotní skok.“ Jak teplota vzduchu klesá, zbývající vlhkost ve vzduchu se mění na ledové krystaly, jenž musí mít diagonální tvar. Bell zachytil nezvyklý úkaz na několika desítkách fotografií a tu nejlepší sdílel na svůj facebookový účet. Postupně obrázek nasbíral více než 500 tisíc liků.

„Jeden můj kamarád mi řekl, že sice nad Wyomingem nemůžeme sledovat polární záři, ale tohle je stejně tak dobré. Je to naše.“ Bell samozřejmě nebyl jediný, kdo kouzelnou oblohu zahlédl. I další zveřejnili své fotografie tohoto fenoménu. Místní jsou tak za nepříjemně chladnou zimu alespoň odměněni neuvěřitelnou přírodní světelnou show.

Záření ve Wyomingu
Obr.: Další fotografie z Jacksonu ve Wyomingu
Zdroj: Scott DeBeaubien

Autor: SG

frame-scrollup