Víte, co jsou to jarní efemeroidy?

Víte, co jsou to jarní efemeroidy?
22.03.2017
Co si představíte pod pojmem „jarní efemeroid?“ Často se používá i označení jarní aspekt. Možná vám tyto výrazy nic neříkají, ale zajisté jste se s nimi už setkali.

Nejčastěji na jarní efemeroidy narazíte v lesích nižších poloh s vyšší vlhkostí, nicméně lidé si je natolik oblíbili, že se jarní aspekty staly pýchou mnohých zahrádek. Možná už tušíte, o co se vlastně jedná. Nebudeme vás dále napínat. Jarní efemeroidy jsou skupina světlomilných rostlin, které kvetou brzy z jara. Mnohdy ještě na stinných místech leží sníh, ale sněženky či bledule již statečně vítají jaro. Tyto drobné rostliny si zvolily opravdu zajímavou životní strategii. Svůj růst a kvetení se snaží co nejvíce uspíšit a využívají tak období, kdy stromy nejsou ještě olistěné. Právě vyšší příjem slunečního svitu jim pomáhá tohle všechno stihnout a nové listy by byly pro ně velkou komplikací. Jakmile se stromy olistí, po jarních aspektech zbydou jen nepatrné stopy. Efemeroidy poté co jim květy a nadzemní části odumřou, svou energii přesunou pod zem – nejčastěji do cibule či hlíz. Kromě sněženek se řadí mezi tento druh rostlin i jaterník podléška, orsej jarní nebo dymnivky.

Sněženky vyrůstající po zimě ze země

Podobnými rostlinami jsou jarní efeméry, které ovšem po vykvetení a uzrání semen zahynou a další generace vyrostou právě z vyzrálých semínek. Pro příklad uveďme tyto zástupce: rozrazil břečťanolistý, osívka jarní nebo plevel okoličnatý. Jejich život tak trvá opravdu krátce.

Počasí je klíčovým faktorem, který může značně ovlivnit život těchto drobných květin. Jejich chování závisí pak především na světelných poměrech.

Autor: SG

frame-scrollup