Více jak 150 lidí se nadýchalo toxické mlhy na jihu Británie

Více jak 150 lidí se nadýchalo toxické mlhy na jihu Británie
28.08.2017
Pro více jak 150 lidí se stala příjemně strávená neděle na pláži noční můrou. V britském hrabství Vychodní Sussex se lidé nadýchali toxické mlhy o jejímž původu se dosud pochybuje.

Záchranné složky měly plné ruce práce, přičemž musely odvést 150 lidí do nedaleké nemocnice. Návštěvníci pláže se nadýchali podivné toxické mlhy, což vedlo k vážným problémům dýchacích cest, a dokonce i ke zvracení. Nezřídka lidé slzeli a pálili je i další části těla. Doposud není příčina zřejmá a zdroj úniku plynu není znám. Policie případ stále vyšetřuje a vyslýchá svědky události. Ti vypověděli, že ve vzduchu byl cítit chlór. Chemický mrak zahalil celou oblast velmi rychle a dle slov zasažených se vynořil „odnikud.“ Pravděpodobně však mlha přišla od moře. V minulosti se podobné incidenty odehrály kvůli průmyslovým zónám na pobřeží Francie. Odtud se chemický koktejl přenesl až k Velké Británii.

Mapa jižní části Anglie
Obr.: Oblast Východní Sussex
Zdroj: Google maps

Naštěstí byli ihned přivoláni záchranáři i hasiči, a tak se podařilo brzy turisty evakuovat. Dle zdravotníků není nikdo v ohrožení života a zdravotní komplikace návštěvníků pláže nejsou vážné. Místní se snaží omezit pohyb venku a také své domácnosti zbytečně nevětrají. Zodpovědné orgány upozorňovali, že malé děti a senioři by neměli vůbec vycházet. I přesto je pláž nadále přístupná veřejnosti, jelikož se nepředpokládá, že by se situace měla opakovat. To potvrzuje i tisková mluvčí tamní policie.

Chlór je obecně v atmosféře velmi nebezpečný a v minulosti byl důvodem zvětšování ozonové díry. Tato látka má i vliv na lidské zdraví. Pokud se vystavujeme chlóru v ovzduší opakovaně, dochází k poškození imunitního systému, krve, srdce a samozřejmě i dýchacího ústrojí. Obzvláště je pak chlór nebezpečí pro organismy v půdě a ve vodě. Pokud by koncentrace chlóru v atmosféře stoupla na 0,5 – 1 %, vytvořil by se v našem těle chlorovodík, který pak způsobuje rychlou smrt.

Autor: SG

frame-scrollup