Vědci potvrdili pozitivní účinky vody v krajině na lidskou mysl

Vědci potvrdili pozitivní účinky vody v krajině na lidskou mysl
28.07.2018
Výzkum prokázal, že lidé se cítí mnohem uvolněněji a klidněji pokud se nacházejí v blízkosti moří, jezer nebo řek. Voda tak má prokazatelně kladný vliv na mentální zdraví lidí.

Nová americká studie potvrdila velmi pozitivní účinky vody na lidskou psychiku. Psychologové opírají svou práci především na datech získaných z léčeben drogově závislých pacientů. Klienti v přítomnosti vodního prvku dokázali snáze uklidnit svou mysl a byla pro ně i snadnější celková sebereflexe. Mezi vědci se tento jev nazývá tzv. „blue mind“ volně přeloženo jako modrá mysl. Je to pocit naprostého klidu, který se přibližuje až meditativnímu stavu.

Neurologové a psychologové tvrdí, že oceán a další volně proudící voda vzbuzují v lidech pocity štěstí, relaxace, romantiky, míru, svobody, kreativity či zlepšují schopnost se učit a pamatovat nové věci, stejně jako otevírají prostor inovativním myšlenkám nebo pomáhají se vyrovnat s životními traumaty, nespavostí, stresem, problémy se soustředit či závislostí. Ale, kde je příčina takto pozitivních reakcí lidského těla na „obyčejnou“ vodu?


Zdroj: plungebeachhotel.com

Odpověď můžeme nalézt opět v lidském těle, které je tvořeno z největší části právě vodou. Tato životodárná tekutina je něco, co je nám velmi dobře známé a dává nám pocit bezpečí. Lidé žijící v blízkosti vody jsou také o 10 % šťastnější. Podrobný průzkum prováděli před 2 roky v Japonsku, kde výsledky hovoří velmi přesvědčivě. Vědci porovnávali názory lidí žijících u pobřeží s obyvateli z vnitrozemí. Závěry prokázaly, že větší štěstí a pozitivní myšlení vykazují lidé bydlící u moře. Evropská studie pak hovoří i o lepším zdravotním stavu osob, které většinu života strávily v pobřežních oblastech. Několik dalších testů ukázalo, že všeobecně je modrá barva považována za uklidňující, a často se využívá i v interiérech nemocnic.

Nejenom barva, ale i zvuk může kladně ovlivnit naše myšlení. Šplouchání vln, šumění peřejí či hrkot vodopádu opět pozitivně stimulují náš mozek. Dokonce ovlivňují i rychlost našeho dechu nebo krevní tlak. V neposlední řadě vodní aktivity dokáží povzbudit naši fyzickou kondici. Plavání nejenže přirozeně formuje svalstvo, ale také pomáhá v relaxačním rytmickém dýchání.

Voda se tak ukazuje jako výborný terapeut, který nic nestojí.

frame-scrollup