Vědci omylem přišli na to, jak přeměnit CO2 na etanol

Vědci omylem přišli na to, jak přeměnit CO2 na etanol
26.10.2016
Včera jsme vás informovali o rekordních koncentrací CO2 v atmosféře, které dosáhly průměrné hodnoty za rok 2015 400 ppm (Skleníkové plyny dosáhly symbolického milníku). Vědci ve státě Tennessee (USA) tvrdí, že vlastně úplnou náhodou dokázali přeměnit oxid uhličitý na etanol. Možná tak existuje světlejší budoucnost, než jakou předpovídá WMO (Světová meteorologická organizace).

Tým vědců, který s náhodným objevem přišel, pracuje na katedře Oak Ridge National Laboratory Energy. Ve své zprávě popisují, že vyvinuly proces, který dokáže vytvářet malé shluky uhlíku a mědi, jenž se můžou přeměnit na etanol. Etanol je jeden z nejběžnějších zástupců alkoholů, na který běžně narazíme v desinfekčních přípravcích nebo alkoholických nápojích.

Etanol bývá využíván i jako jedna ze složek k výrobě paliva. Například v Brazílii obsahuje místní benzín více než 25 % etanolu. Tedy nejen, že bychom mohli účinně využívat CO2 z atmosféry, kde zintenzivňuje proces nazývaný skleníkový efekt, ale dokonce by tímto postupem mohla být řešena energetická krize. Proto je tento objev tak významný, ale zároveň ještě je celý projekt takříkajíc v plenkách.

Zvětšený výskyt CO2
Obr.: Uhlíkové nanočástice (pozorovatelné v horní části jako kruhy) jenž se mohou transformovat na etanol. 
Zdroj: Oak Ridge National Laboratory

A jaké je vyjádření vedoucího laboratoře? „Objevili jsme poněkud náhodou, že by tento materiál mohl fungovat,“ řekl v tiskové zprávě Adam Rondinone. „Snažili jsme se studovat první kroky navrhované reakce, když jsme si uvědomili, že katalyzátor (měď) vlastně dělá kompletní vlastní reakci." Vědci stále očekávali, že celý proces přeměny CO2 na etanol bude mnohem složitější. Ale nakonec se ukázalo, že princip je mnohem jednodušší, než si mysleli. Potřebovali pouze jeden katalyzátor - Cu, která pomáhá transformovat CO2.

Všichni doufají, že se podaří, aby celý projekt brzy opustil laboratoř. V případě, že technologie se stane nákladově efektivní a široce dostupná, může poskytnout tento celý proces alternativu ve využívání fosilních paliv.

Autor: SG

Video

frame-scrollup