Vědci nechají zničit v hurikánu dron, aby nashromáždili data o bouřce

Vědci nechají zničit v hurikánu dron, aby nashromáždili data o bouřce
25.02.2016
Vědci již dokážou v dnešní době mnohem lépe odhadnout sílu hurikánu ještě před tím než udeří na Zemi, ale stále není zatím plně pochopen princip, jak se hurikán formuje. Dokážou pomoci meteorologům s tímto problémem bezpilotní letouny drony?

Satelitní měření může meteorologům poskytnout docela dobrý obrázek o atmosférických teplotách a srážkách během hurikánu, avšak někdy je rozlišení snímků příliš nízké. Kvůli tomu je pak nemožné využít data za účelem pochopení, jak se bouřka formuje a zraje. Proto vznikla spolupráce meteorologů a navigátorů bezpilotních letounů v rámci organizace NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Bezpilotní letouny – drony jsou výborným zdrojem informací hlavně v kritické oblasti těsně nad vodou. Nyní plánuje NOAA použít levné letouny pro průlety do nejaktivnějších částí bouře i za cenu, že budou zničeni. Díky tomu by mělo být možné lépe předvídat, jak hurikán bude pokračovat ve svém formování. Program výzkumu byl představen na začátku února na konferenci AAAS (American Association for the Advancement of Science – Americká asociace pro rozvoj vědy) ve Washingtonu, DC.

V minulosti výzkumníci využívali tzv. dropwindsonde či dropsonde, tedy čidlo připojené k malému padáku, který dokázal odhadnout rychlost větru v mezní vrstvě tropické cyklóny přímo nad vodou. Avšak tyto sondy rychle padají do vody. Vědcům sice přístroj umožňuje získat informace o svislých podmínkám bouře cestou dolů, ale data o podmínkách na povrchu jsou jen letmá. Právě tyto data jsou ta nejdůležitější pro jejich předpověď.   

Bezpilotní létání v nízkých výškách může poskytnout podrobnější informace než satelity, zatímco dokážou využít větší horizontální rozsah než dropsondy. Nyní NOAA začíná používat dva modely robotických letounů – Raytheon Coyote a Piasecki Whimbrel. Drony dokáží díky křídlům překonat i silný vítr. Coyote je navržen tak, aby dokázal létat až hodinu. Pomocí rádiové komunikace jsou pak data předávány z dronu uvnitř hurikánu k letadlu bezpečně vzdáleného od bouře.  

Coyote a Whimbrel jsou stále ve fázi vývoje (Whimbrel ještě zatím ani neměl svůj první zkušební let), avšak všichni věří, že údaje, které mohou poskytnout, budou cennější než u jiných dronů, zvláště pokud jsou brány v potaz i náklady.

Autor: SG

Fotogalerie

Nejnovější model dronu pro průlety hurikánem, zdroj: gcn.com
frame-scrollup