V Jižní Koreji se připravují na zimní olympijské hry

V Jižní Koreji se připravují na zimní olympijské hry
13.01.2018
Zimní olympijské hry už klepou na dveře a organizátoři nemohou nechat nic náhodě. Přece jenom tento svátek sportu je na dostatku sněhu i ledu naprosto závislý. Jak to v Jižní Koreji vypadá?

Sportovní fanoušci už se jistě nemůžou dočkat nadcházejících olympijských her, které započnou již 9. února v jihokorejském Pchjongčchangu. Pchjongčchang je jihokorejský okres v provincii Kangwon, jehož většinu plochy vyplňuje pohoří Tchebek. Od hlavního města Soulu je oblast vzdálena asi 180 km směrem na východ.

Mapa okresů v Koreji
Obr.: Pchjongčchang - jihokorejský okres v provincii Kangwo
Zdroj: Wikipedia

Všechny zajisté zajímá, jak ideální podmínky budou sportovci mít na své vrcholné výkony. A zdá se, že skvělé. Prozatím se předpokládá, že bude přetrvávat chladný vzduch a teploty pod bodem mrazu, což zajistí setrvání kvalitní sněhové pokrývky. Ideální počasí však nečeká na diváky. Právě chladný vzduch by mohl od sledování závodů odradit venkovní diváky. Mnoho disciplín bude probíhat ve zmíněném pohoří Tebek, kde je i hlavní ohnisko obav pořadatelů.

V oblasti byla vystavěna řada tribun, které kvůli úspoře peněz i času nebyly zastřešeny. Nepřítomnost zastřešení se ukázala jako kritická již v listopadu, kdy se na nově zbudováném stadionu konal koncert, kde nejméně 6 lidí muselo být ošetřeno záchranáři pro podchlazení. S nárůstem problémů se úředníci rozhodli všem diváků, kteří budou přítomni na úvodním ceremoniálu, věnovat přikrývky, pláštěnky a topnou podložku. Na zahájení i na ukončení her bude hlavní stadion opatřen navíc polykarbonátovým opevněním, jež by opět mělo přispět ke komfortu sledujících. Očekává se, že na slavnostním zahájení bude přítomno 35 000 lidí.

Teploty okolo -17 °C panují na zimní olympiádě v Koreji
Zdroj: Ahn Young-joon

Obvyklý únor v Pchjongčchangu je charakteristický chladným a suchým větrem. Průměrná teplota vzduchu je v tomto měsíci na hodnotě - 4,5 °C.  Část her se bude odehrávat ve městě Kangnung, kde se můžete těšit na halové disciplíny. Ačkoliv je toto město v nadmořské výšce okolo 100 m, teploty vzduchu se zde neočekávají vyšší a diváky čeká velmi studený vítr.

Opačná situace panovala v roce 2010, kdy olympijské hry ve Vancouveru (Kanada) bojovali s teplotami vzduchu mezi 7 až 12 °C, které byly značně nad normálem. Stejně tak organizátoři museli řešit teplé počasí v Soči (Rusko) a pro jistotu se předzásobili sněhem. Nakonec však pro ně bylo počasí příznivé.

Zimní sportoviště při zimních olympijských hrách v Jižní Koreji
Zdroj: livefree.cz

Věříme, že české sportovce chlad nezastaví a bude jim přinášet štěstí.

frame-scrollup