U polárního kruhu žijí facebooková data

U polárního kruhu žijí facebooková data
18.02.2017
Facebook dnes používá skoro každý, v podstatě se jedná o fenomén dnešní doby. Tato doména však nefunguje pouze virtuálně, ale její technické zázemí pokrývá plochu několik kilometrů čtverečních. A jakou lokalitu si pro výstavbu technické základny Facebook zvolil?

Každý rok vydělávají výrobci počítačů stovky miliard dolarů prodejem hardwaru velkým softwarovým společnostem. Facebook však těmto dealerům tvoří vrásky na čele. Jeho technická základna byla navržena tak, aby byla co nejefektivnější a za co nejnižší cenu. Obrovské haly ukrývají ve svých zdech neuvěřitelné množství počítačů, které generují velkou masu odpadového tepla. Proto musí být běžně v těchto objektech montována klimatizační jednotka, která má za úkol udržovat v místnosti stabilní teplotu, která neohrozí chod střediska.

Zakladatel Facebooku Mark
Obr.: Zakladatel facebooku - Mark Zuckerberg
Zdroj: BBC

Chladící zařízení je mnohdy finančně velmi náročné, navíc se často zanedbává ekologická stránka projektů. Facebook přišel na rafinované řešení, které mu přináší velké finanční úspory. Srdce své technické základny umístil nepatrně jižněji od arktického polárního kruhu do švédského města Luleå. Na okraji města bylo v červnu roku 2013 otevřeno první datové centrum Facebooku, které využívá k chlazení hardwarů okolní studený vzduch. V mrazivé lokalitě obklopené hustými lesy naleznete gigantickou budovu, která je složena ze stovek obdélníkových kovových panelů, což připomíná prapodivnou vesmírnou loď. Budova pomáhá Facebooku zpracovat více jak 350 miliónů fotografií, 4,5 miliard liků a 10 miliard zpráv denně. Běžně by podobné centrum spotřebovalo třikrát více energie pro svůj klimatizační systém než současná stavba ve městě Luleå. Ledový vzduch z okolí je vháněn do budovy ihned poté, co je zbaven nežádoucí vlhkosti pomocí speciálně upravených filtrů. Avšak celkově je energie ve Švédsku čistější než v ostatních zemích světa, jelikož zde velký podíl vyrábí hydroelektrárny.

Lulea leží na samotném kraji polárního kruhu
Obr.: Poloha města Luleå proti polárnímu kruhu
Zdroj: Bloomberg

Když Facebook poprvé oznámil svůj záměr veřejnosti, strhla se vlna kritiky a skepticizmu. Avšak kvalitní technologie umožnily výstavbu fungujícího komplexu u polárního kruhu. Tento ekologický a zároveň i finančně výhodný záměr není jediným, který Facebook učinil. Podobně výhodně využil pravidelně silný vítr v Iowě (USA).

Velké chladící zařízení v moderních komplexech
Obr.: Centrum facebooku ve městě Luleå s klimatizační jednotkou využívající okolní chladný vzduch
Zdroj: Gunnar Svenden/NCC; Courtesy Facebook

Autor: SG

frame-scrollup