Tumbleweed

Tumbleweed
17.03.2016
Pokud se vám zdá tumbleweed povědomý, tak vám napovíme, že ho často můžete vídat ve westernových filmech.

Dnešní článek na první pohled nemá vůbec nic společného s počasím, ale jak pochopíte, tak někteří meteorologové v USA by s vámi nesouhlasili. Řeč totiž bude o části rostliny, která se v angličtině nazývá tumbleweed.

Pro český jazyk toto slovo nemá příliš optimální překlad, a tak zůstaneme u anglického označení. Jedná se o nadzemní část rostliny většinou z rodiny Amaranthaceae, která má kruhovitý tvar. Jakmile rostlina dozraje, tak se tato část oddělí od kořene či stonku. Po dostatečném uschnutí se stává velmi lehkým předmětem, který pak unáší vítr i několik stovek km.

Létající keře jsou typickým obrázkem zdejší přírody

Obr. 1 Některé kousky jsou opravdu velké

Zdroj: jplowers.net

A pomalu se konečně dostáváme k jádru věci, proč vlastně se o této části rostliny zmiňujeme na tomto webu. V některých sušších státech v USA meteorologové bedlivě sledují tyto rostliny, protože dokážou nadělat pěknou paseku. Nebezpečí představují například v silniční dopravě, kdy vám velké kusy mohou přistávat těsně před vozidlo nebo dokonce v extrémních případech cestu zcela pokryjí.  Pokud tedy meteorologové vědí o tom, že nastala fáze vysychání tumbleweeds, upozorňují občany, že v některých místech se může zvýšit jejich četnost.

Po silném větru zůstaly na silnicích spadlé stromy

Obr. 2 Zavátá silnice

Zdroj: krqe.com

Tumbleweeds jsou nebezpečné i pro hasiče, protože při vzniku požáru stačí opravdu málo, aby se oheň šířil i o několik stovek metrů za velmi krátký časový úsek. Tyto rostliny jsou totiž tak lehké, že i žár z ohně dokáže tyto předměty dát do pohybu. Hasiči pak nemají v podstatě žádnou šanci oheň uhasit. Výhodou je, že tumbleweed velmi rychle shoří, takže většinou se takový požár sleduje, aby suché předměty nezapálily například budovy nebo les.

Vypalování trávy může být velmi nebezpečné

Obr. 3 Pro hasiče je vznícení se tubleweeds noční můrou

Zdroj:mirror.co.uk

Pokud se vám zdá tumbleweed povědomý, tak vám napovíme, že ho často můžete vídat ve westernových filmech.

Sněhuláci nemusí být pouze ze sněhu a ledu

Obr. 4 Není sníh? Nevadí

Zdroj: pinterest.com

frame-scrollup