Studenti se snaží zachránit svět

Studenti se snaží zachránit svět
21.03.2019
A kdo vlastně tyto studenty probudil? Mladičká středoškolačka Grety Thunbergová ze Švédska.

V posledních dnech a týdnech jste možná zaznamenali zvýšenou aktivitu studentů (zejména středoškoláků), kteří ve městech po celém světě demonstrují za lepší klima. Vyzývají elity, aby se co nejrychleji začalo řešit snižování emisí a zastavili jsme tak globální oteplování.

Opět zde platí pravidlo, že když jde do tuhého, tak studenti vycházejí do ulic. A kdo vlastně tyto studenty probudil? Mladičká středoškolačka Grety Thunbergová ze Švédska. Že ji neznáte? Ale měli by jste. Greta totiž v lednu vystoupila na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu a předvedla zde projev, za který by se nemusel stydět ani ten nejlepší řečník v politické scéně. Právě tento projev se dostal na sociální sítě a školáky pobláznil.

Je fajn, že si mladí lidé uvědomují, jak situace začíná být vážná a snaží se proti tomuto problému bojovat, ale co je to vlastně za boj? Jak mohou bojovat proti změně, když sami žijí podle lidského vzorce. Jsme konzumenti se vším všudy. A tady nastává problém. Když mladá Greta jela do Davosu, tak zveřejnila na Twitteru fotku toho, jak se ve vlaku stravuje. Co je komu do toho? řeknete si? Ano, ale Greta se stala ikonou záchrany světa pro mladé a ať chce nebo nechce, je sledována. A proto se na internetu množí rozbory její snídaně se závěrem, že slečna káže vodu, ale sama pije víno. Většina potravin v plastu, potraviny z řetězců, banány z dovozu atd.

 

Obr. 1 Greta Thunbergová uvažuje jen jedním směrem

Zdroj: Twitter

Klima nekrvácí jen díky CO2, ale i kvůli nadměrné produkci odpadů, kácení lesů, zástavbě zelených luk atd.

Studenti začali vyhrožovat, že pokud politici hned nezačnou něco dělat, tak půjdou hromadně za školu. Chtělo by se věřit tomu, že to co dělají je oběť pro lidstvo a pro blaho Země, ale opravdu tomu věříte?

Nebylo by lepší, kdyby raději inspirovali mladé děti z Afriky a Asie, jak správně třídit odpad? Nebylo by lepší, kdyby tito studenti místo demonstrací, šli do ulic a uklízeli odpadky nebo sázeli stromy? Nechť se každý sám podívá do svého nitra, jak moc každý den přispívá k tomu, aby se příroda začala uzdravovat. Jak by musel vypadat váš den, bez ekologické stopy?

A na závěr trošku pozitivních slov, že na tom nejsme tak špatně. Evropa je na tom v boji o záchranu klimatu nejlépe z celého světa. Však se každý den podívejte z okna. Funguje nám tady odpadový systém, snažíme se sázet stromy, svou vodu neznečišťujeme a máme spoustu národních parků a chráněných území. Zkuste se však podívat do Afriky, do jižní Ameriky nebo do Asie. Budete v šoku z toho, jak tady máme čisto. Ač se to na první pohled nezdá, tak v tomto případě platí následující rovnice. Vyspělá civilizace = chytřejší lidé = kvalitnější péče o životní prostředí.

Stále však máme velké rezervy a to každý.

Obr. 2 Většina zemí v Asii nebo v Africe neumí problém s odpady řešit

Autor: TD

 

frame-scrollup