Solární elektrárna ve tvaru pandy byla otevřena v Číně

Solární elektrárna ve tvaru pandy byla otevřena v Číně
29.07.2017
Ať se to na první pohled nemusí zdát, Čína se řadí mezi lídry co do produkce solární energie. Investice do obnovitelných zdrojů se každoročně v této zemi zvyšují, a tak není překvapením výstavba další solární elektrárny. Neobvyklý je však její vzhled i poselství.

V roce 2016 činila kapacita instalovaných solárních elektráren na území Číny 78 gigawattů. Během první poloviny letošního roku byla tato hodnota navýšena o dalších 24 gigawattů. S růstem solárního průmyslu se projevují první snahy zařadit solární panely do novodobé čínské kultury. Asi nejvýraznějším projevem se stala nově vybudovaná solární elektrárna ve tvaru pandy. Tento savec z čeledi medvědovitých je právem považován za národní poklad Číny. Není se tak čemu divit, že byl vybrán právě tento tvor, kterého všichni milují.

Pandí elektrárna se nachází v horách nedaleko města Datong (provincie Šan-si) a disponuje kapacitou 100 megawattů, přičemž nyní funguje v testovacím režimu při produkci 50 megawattů energie. Celkově elektrárna pokrývá plochu 100 hektarů. K národní síti se připojila na konci června, ale v plném provozu by měla fungovat od 10. srpna.

Solární elektrárna ve tvaru pandy
Obr.: Snímek z dronu zachycuje první pandí elektrárnu na světě
Zdroj: Panda Green Energy Group

„Celosvětová oblíbenost pandy může pomoci vytvořit platformu, díky které se zapojí do probíhajícího programu obnovitelných zdrojů energie širší veřejnost.“ Tento projekt je pouze první z několika plánovaných pandích elektráren. Právě vzniklá elektrárna znázorňuje dvě pandí mláďata, ke kterým by se v budoucnu měly připojit minimálně další dvě dospělé pandy.

Podle plánů by pandí elektrárna měla za 25 let vyrobit 3,2 miliard kilowatt hodiny zelené elektřiny, což se rovná ušetřeným 1 056 milionům tun uhlí. Díky čemuž by mělo být zabráněno úniku 2,74 milionů tun emisí oxidu uhličitého.

Solární park ve tvaru pandy
Obr.: Návrh pandí solární elektrárny
Zdroj: Panda Green Energy Group

Autor: SG

frame-scrollup