Sněhuláci jak je neznáte

Sněhuláci jak je neznáte
20.01.2018
Asi každý z nás už někdy stavěl sněhuláka. Aktuálně nám na většině území panují poměrně příznivé podmínky pro stavbu těchto sněžných panáků. Jak dlouho už lidstvo sněhuláky staví, Vás možná překvapí.

Sněhuláci jsou nejen v Česku tradiční zimní radovánkou, ale v podstatě se staví po celém světě. První ilustrace sněhuláka byla objevena v knížce Book of Hours z roku 1380. První písemný záznam o jejich stavbě se, ale datuje až do 16. století. Sněhoví mužíci se objevují přímo v díle Shakespeara. Největší nárůst popularity byl však zaznamenán až o dvě staletí později.

Ohřívání těla dle historické publikace
Obr.: Nejstarší ilustrace sněhuláka v knize Book of Hours, 1380
Zdroj: Koninklijke Bibliotheek

V roce 1770 se v Lipsku v pohádkové knížce objevuje pojmenování "Scheemann". Zprvu byl sněhulák využíván jako personifikace zimy a lidé jej brali spíše negativně. Až v 19. století, kdy zima nebyla již považována za nejkrutější období roku, se sněhulák začíná výrazně rozšiřovat a začíná se podobat obyčejnému člověku. Z tohoto století pochází i nejstarší fotografie sněhuláka z roku 1853. Snímek byl pořízen fotografkou Mary Dillwyn ve Walesu. Přívětivá tvář sněhuláka se tak brzy dostávala i do mnoha dětských knih, přání a pohlednic nebo na vánoční stromeček jako jedna z ozdob.

Sněhulák na historické fotografii s dvěma tvořiteli
Obr.: Nejstarší snímek sněhuláku z roku 1853
Zdroj: wikimedia

Dnes sochy ze sněhu nestaví jen děti, ale někteří dospělí se snaží překonávat nejrůznější rekordy. Nejnovější gigantický sněhulák s kónickou základnou vznikl v roce 2015 ve státě Wisconsin. Sněhulák byl vysoký 6,7 metrů a široký 3,7 metrů. Rekord, ale stále drží v Maine, kde v roce 2008 byl postaveno sněžné monstrum o výšce 37,21 m. Main drží i rekord druhého největšího sněhuláka z roku 1999. Stavba byla vysoká 34,62 m a vážila více než 4 tisíce tun. Obřího sněhuláka s názvem "Snowzilla" staví pravidelně každou zimu na Aljašce. Naopak maličký sněhulák byl vytvořen na Univerzitě v Západním Ontariu v roce 2016. Sněhulák byl sestrojen ze tří kuliček o průměru 0,9 mikrosfér z křemíku, platiny a iontového svazku.

Obří sněhuláci dosahují výšek přes 10 metrů
Obr.: Největší sněhulák na světě vysoký přes 37 metrů
Zdroj: Momtastic

Na závěr pár zajímavostí. V Litvě se sněhuláci doslova nazývají bytosti bez mozku. Z toho důvodu bylo před litevským parlamentem vystavěno v roce 2005 přesně 141 sněhuláků – každý pro jednoho poslance. Svého sněhuláka mají i mimozemští tvorové. Konkrétně se jedná o povrch asteroidu Vesta.

Dva velké krátery na Vestě, nově vytvořené
Obr.: Kresba na asteroidu Vesta
Zdroj: Dawn

frame-scrollup