Ptáci a mrazivé počasí

Ptáci a mrazivé počasí
11.01.2017
V posledních dnech jsme si užili silné mrazy, které můžou způsobovat nejrůznější škody a komplikace, bohužel dokáží i brát životy. Teploty hluboko pod nulou ohrožují drobné živočichy, ale i ptactvo.

Zima může být velmi těžkým obdobím pro mnohé druhy ptáků. Někteří jednici chlad dokonce nepřežijí. Nejvíce ohroženi jsou drobní pěvci, jejichž povrch těla je vůči celému objemu velmi vysoký a teplo z jejich organismu odchází mnohem intenzivněji. Právě udržet si tělesnou teplotu je to nejdůležitější. A jak se ptáci proti zimě brání?

Sýkorka parukářka na větvi v zimě
Obr.: Sýkorka parukářka
Zdroj: Radim Kalivoda, 2007

Životně podstatné je mít dostatek potravy, protože udržení svého těla v teple vyžaduje ohromné množství energie. Tukové zásoby jsou pro přežití zimy to hlavní. Malý pěvci tak musí jíst celý den, což nemusí být mnohdy jednoduché, obzvlášť při mohutných pokrývkách sněhu. Našim nejmenším pěvcem je králíček obecný, který váží pouhých 6 gramů. Tento tvoreček během noci vydá tolik energie k udržení tepla, že spálí až 20 % své tělesné váhy. Tuto ztrátu musí během jednoho dne opět dohnat, jinak by se mu mohla stát další noc osudná.

Ptáček na hraně
Obr.: Králíček obecný
Zdroj: Michael Woodruff / Shutterstock

Dobře funguje i načepýření peří, vždyť i péřová peřina zahřeje naše tělo nejlépe. Peří je skvělou izolační vrstvou, proto ho mají ptáci v zimě obvykle více než v letních měsících. Načechrané peří obsahuje vzduchové kapsy, které podporují zadržování tepla. Navíc do kuličky z peří si mohou schovat i svůj holý zobák a nohy. Při krizových stavech si ptáci pomáhají, tak jako jiní živočichové, chvěním svalů, což dokáže krátkodobě zvýšit tvorbu tepla až o 500 %.

Někteří drobní ptáci (sýkorky, střízlíci nebo brhlíci) pak proti mrazu bojují ve skupinkách, kdy spí schoulení společně. Touto cestou mohou uspořit až 80 % tepla. Samozřejmě nesmíme opomenout ani vhodnou lokalitu pro přenocování. Nejpříznivější jsou místa v závětří, hustých porostech vegetace a ve skulinách.

Kos sbírá poslední letní plody na keřích
Obr.: Kos černý
Zdroj: zahrada-centrum.cz

Zima může být pro ptáky opravdu krutá, proto jim každá pomoc přijde vhod. Věřte, že jim plné krmítko určitě udělá radost.

Autor: SG

frame-scrollup