Poručíme větru a dešti

Poručíme větru a dešti
17.12.2018
Co tak vyrábět bílé asfalty?

Před pár dny skončila v Katowicích dalších klimatická konference, která znovu a znovu připomíná, že naše planeta se řítí do záhuby, ale že snaha s tím něco dělat je stále minimální. Zatímco EU se předhání směrnicemi o ochraně ovzduší a některé zákony jsou možná až nesmyslné, tak rozvojové státy nejsou ani na začátku redukce. Pokud se vydáte do Asie nebo do Jižní Ameriky, tak pochopíte názory některých skeptiků, kteří už teď rezignovali na nějakou změnu.

A tak se neustále častěji začínají vynořovat děsivé představy některých techniků, kteří naznačují, že když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém. Objevuje se například možnost technologie, která by mohla odsávat CO2 v atmosféře a posílala ho do podzemí. V takovém případě by klesnul skleníkový efekt a planeta by se začala ochlazovat.

Další teorii je, že by se uměle zastínila atmosféra. Drobné částečky v atmosféře by odrážely paprsky Slunce a tím pádem by neohřívaly aktivní povrch země. Zdá se vám tyto nápady šílené? Dobře, tak tedy pojďme udělat následující.

Co tak vyrábět bílé asfalty? Ano bílý asfalt se bude chovat jako sníh a bude odrážet světlo od země zpět do atmosféry.

Města se neustále rozšiřují, tak proč toho nevyužít. Na každé střeše vysaďme zahrádky, které budou zachytávat vodu, takže tím pádem bude ve městě neustále vlhko.

Nápady to jsou velmi zajímavé, ale začínají nebezpečně připomínat heslo “ poručíme větru a dešti“. Pokud by se některý s výše uvedených nápadů začala aplikovat v praxi, pak nikdo nedokázal předpovědět, co by to mohlo znamenat pro místní klima. Na jedné straně by to mohlo spustit obrovské povodně a na straně druhé velká sucha a to vše na daleko menším měřítku, než zažíváme dnes.

Nezbývá než doufat, že příroda spustí svou autoregulaci sama a nenechá člověka páchat ještě větší násilnosti proti přírodě.

Autor: TD

frame-scrollup