Populaci losů v Nové Anglii decimují přemnožená klíšťata

 Populaci losů v Nové Anglii decimují přemnožená klíšťata
04.03.2017
V celé severní části Nové Anglie umírají losi v alarmujících počtech. Vědci věří, že za vším stojí přemnožení parazité, kteří prosperují z neobvykle teplých a krátkých zim.

Nová Anglie je území patřící do USA, které se nachází mezi New Yorkem a Kanadou. Aktuálně zde biologové mají nejvyšší pohotovost. Odhaduje se, že až 70 % místních losů zahynulo následkem infekcí či podvýživou, kterou způsobila klíšťata. Jejich populace totiž kvůli teplejším a kratším zimám významně v oblasti vzrostla. Situace je v letošní sezóně opravdu vážná, vědci dokonce zachránili losí mládě, které na svém těle mělo stovky klíšťat.

 

Aktuální výzkum, zabývající se vlivem klíšťat na život losů, probíhá již 6 let. Je zřejmé, že i kusy, které dokázaly invazi přežít, nejsou v bezpečí a jejich imunita výrazně nevzrůstá. Navíc je zde velká šance, že zasažené samice nebudou moci v příští sezóně dosáhnout březosti. Studie také ukazuje, že oprati jiným velkým býložravcům, jako jsou například jeleni, losi nedokáží příliš efektivně svou kůži zbavovat parazitů.

Losice v přirozeném prostředí
Obr.: Samice losa během loňského jara v New Hampshiru
Zdroj: Dan Bergeron

V těchto souvislostech se začíná také hovořit o vlivu globálních změn klimatu. V Nové Anglii vzrostly teploty vzduchu od roku 1895 k dnešku o více jak 2 °C. Jedná se tedy o region s jedním z nejrychlejších růstů průměrné roční teploty v USA. V minulosti se tato oblast v zimě pokryla vysokou vrstvou sněhu a teploty hluboko pod bodem mrazu nebyly výjimkou. To vedlo ke snížení počtu parazitů během zimního období, kteří mohli potencionálně ohrožovat savce i ptáky. Krátké a teplé zimy však mají efekt opačný. Navíc u klíšťata je rapidní růst populace podmíněn rychlým rozmnožováním, kdy jedinec dokáže naklást až 3 000 vajíček za sezónu.

Graf teplot v zimě za posledních 300 let z čehož je patrný růst teplot
Obr.: Vzrůst teplot vzduchu od roku 1895 do roku 2015 v Nové Anglii
Zdroj: National Oceanic and Atmospheric Association

Naštěstí to prozatím nevypadá, že by losí stáda v Nové Anglii mohla vyhynout úplně, nicméně od roku 2012 zahynulo asi 76 000 kusů těchto zvířat. I když teplé zimy klíšťatům prospívají, suchá léta, která se poslední dobou v oblasti vyskytují, zase jejich aktivitu utlumují.

Pokles losí populace může mít i vliv na ekonomiku regionu. V roce 2011 přiteklo to místního rozpočtu díky losům téměř 800 dolarů (asi 20 miliard Kč), což byl oproti roku 2011 nárůst o 82 %. Pokud však budou mít turisté a přírodovědní nadšenci menší šanci losy zahlédnout, pravděpodobně dojde k poklesu návštěvnosti a tím se i sníží přísun do tamní kasy.

Zvíře s několika desítky klíštat na sobě
Obr.: Mrtvé zvíře poseté klíšťat
Zdroj: New Hampshire Fish and Game

Autor: SG

frame-scrollup