Počasí si hraje na malíře
I přesto, že až následující měsíc dostal jméno listopad, už v říjnu se lesy, parky či ovocné sady zbarvují do pestré škály barev v odstínech žluté, oranžové až červenohnědé a posléze opadávají. Nejdříve se listů zbavuje bříza nebo jasan, ale jsou i listnaté stromy, které neshazují listí celou zimu – například dub.
Listí má obvykle zelené zbarvení, což určuje v nich obsažené zelené barvivo chlorofyl. Ten zajišťuje v jarním a letním období zachycování slunečního světla, díky čemuž rostlina může vykonávat fotosyntézu. V listech však nalezneme i jiná barviva, která se dostanou ke slovu až v pozdním létě, a hlavně na podzim. V toto období již dochází k poklesu sluneční aktivity a stejně tak jsou na ústupu procesy fotosyntézy, dochází tak k rozkladu zeleného chlorofylu. Na jeho místo už čekají jiná barviva, především žlutá a oranžová (tzv. karotenoidy). Tyto barviva jsou totiž odolnější, a tak se můžou projevit v plné parádě po rozkladu chlorofylu.
Obr.: Chlorofyl pod mikroskopem
Zdroj: foodfreedom.wordpress.com
Pravím malířem je pak počasí, to má totiž vliv na vybarvení listů. Někdy se podaří vykouzlit pestrou paletu, ale občas se stává, že zvítězí unylé barvy. Plnějšímu zbarvení prospívá spíše slunečné počasí bez srážek. Delší slunečné počasí může zajistit i déle trvající zbarvení. Navzdory nežádoucímu dešti, je dobré míti půdu dostatečně vlhkou. Suché období zapříčiňuje rychlejší opad listí. Dalším důležitým faktorem je mráz. Pro perfektní vybarvení listů nesmí mrznout, protože pak se hůře vytváří v listech červená barva. Obecně se lépe zbarvují listy ve vrcholcích korun nežli při zemi s větším zastíněným.
Zdroj: The Telegraph
Užijte si pestrou plejádu barev co nejvíce. Brzy už holé větve přivítají sníh