Pařížská klimatická dohoda se stala mezinárodním právem

Pařížská klimatická dohoda se stala mezinárodním právem
08.11.2016
V pátek se Pařížská dohoda, bojující proti klimatickým změnám, stala mezinárodním právem. Možná tak bude tento dokument skutečně považován za mezník v bitvě proti globálním změnám klimatu, především v době, kdy se ukazuje, že svět se stává teplejší, než vědci čekali.

Zatím 96 zemí, které představují více jak dvě třetiny producentů emisí skleníkových plynů na planetě, se formálně připojilo k dohodě. Jejich hlavním cílem je omezit globální oteplování do dvou stupnů Celsia proti předindustriálnímu období. Očekává se, že více zemí přistoupí na palubu v nadcházejících týdnech a měsících.

Aktuálně generální tajemník OSN Ban Ki-moon v New Yorku probírá s odborníky jejich obavy a vize do budoucna. "Dnes se začíná psát historie v úsilí lidstva v boji proti klimatickým změnám," řekl Ban při příležitosti zahájení schůzky. Ocenil občanské skupiny snažící se mobilizovat stovky milionů lidí, ale varoval, že výsledek jejich snahy zůstává nejistý. "Jsme stále v závodě s časem. Musíme urychlit snižování emisí,“ dodává Ban. "Nyní nastal čas k posílení globálního odhodlání splňovat nové nároky a chopit se příležitosti k vybudování bezpečnějšího a více udržitelného světa pro nás všechny."

Pařížská dohoda se snaží zmírnit oteplování planety v příštích letech
Zdroj: Reuters

Vědci oceňují rychlost, jakou dohoda vstoupila v platnost. Říkají, že to celé podtrhuje nový závazek ze strany mezinárodního společenstva k řešení problému, jako je tání polárních ledových čepiček, zvyšování hladiny moří a oceánu, či rapidní přeměnu orné půdy v poušť. Ekologové zase tvrdí, že dohoda je pouze prvním krokem, který bude následovat ještě mnoho dalších. Základem by měl být přesun zájmu z fosilních paliv, které v současné době zásobují většinu energetických potřeb planety. Bohužel jsou i hlavní hybnou silou globálního oteplování.

Bohužel, zatímco Pařížská dohoda je právně závazná, snížení emisí, ke kterým se každá země upsala, už nejsou. Věří se, že dohoda vytvoří transparentní systém, který umožní veřejnosti sledovat, jak dobře si každá země vede při plnění svých cílů. Nadějí je pak vyšší motivace k rychlejšímu přechodu k čistějším zdrojům energie. Dohoda alespoň vyžaduje, aby vlády vypracovaly akční plán v oblasti klimatu, které budou pravidelně revidovány a nahrazeny případně novými, ještě ambicióznějšími postupy. Mnohými z těchto detailů se začne planeta zabývat na jednání o změně klimatu COP22, který začíná příští týden v Maroku.

Logo Marrakeš 2022
Zdroj: in the MENA-Forum

Autor: SG

frame-scrollup