Ostrov Ta'u v souostroví Americké Samoi je nyní plně zásoben energií vyráběnou solární elektrárnou

Ostrov Ta'u v souostroví Americké Samoi je nyní plně zásoben energií vyráběnou solární elektrárnou
14.01.2017
Společnosti Tesla a SolarCity instalovaly v Americké Samoe solární panely, které dokáží naplnit ze 100 % spotřebu elektrické energie na ostrově Ta‘u.

Americká Samoa leží v Tichém oceánu, kde se rozkládá celkem na 5 ostrovech a 2 atolech. Ostrov je znám pro největší procento vojenských rekrutů i vojenských veteránů v celých USA, avšak místní nejsou občany Spojených států pouze jeho obyvateli. V Americké Samoe nalezneme typické vlhké tropické klimata, kdy ročně zde spadne až 3 000 mm srážek.

Mapa ostrova Tau
Obr.: Ostrov Ta'u
Zdroj: University of Oregon

Ostrov Ta‘u ještě donedávna získával elektrickou energii pomocí naftových generátorů, které díky místní vládě ve spolupráci s firmou Tesla a SolarCity projektem nahradila čistá výroba energie solární panely.  V listopadu oznámilo SolarCity, že během jednoho roku byla dokončena montáž 5 300 solárních panelů a více jak 60 baterií v oblasti. Solární elektrárna generuje 1,4 megawatthodin energie, přičemž baterie dokáží uchovat až 6 megawatthodin energie.

Nově vzniklá solární elektrárna na okraji ostrova
Obr.: Solární panely na ostrově Ta'u
Zdroj: SolarCity

Naftové generátory mnohdy ztrácely energii při silných bouřích, ale díky bateriím může být nyní elektřina zajištěna na několik dní, což je velkou výhodou pro zhruba 600 místních. Právě tropické cyklóny nezřídka ohrožují běžný život tamních lidí. Naposledy ostrov Tuni zasáhla v listopadu roku 2015 tropická bouře, která zničila úrodu a majetek jeho obyvatel. Ačkoliv by se mohlo zdát, že solární panely fungují pouze za jasného počasí, není tomu tak a energie může být vyráběna i při zatažené obloze. Navíc pravidelný déšť v této části světa přispívá k čistění panelů od prachu a jiných nečistot. Navzdory srážkovým epizodám stále získává toto souostroví dostatek slunečního svitu.

Americká Samoa a zásobníky na energii
Obr.: Solární elektrárna na ostrově Ta'u
Zdroj: Tesla

Místní si nemohou vynachválit pohodlí, které se jim díky solární elektrárně dostává. Navíc si uvědomují, že omezení fosilních paliv může jejich ostrovu zajistit přežití v příštích desítkách let. Ostrov ušetří více než 109 500 galonů ropy ročně (asi 441 503 litrů).  

Autor: SG

frame-scrollup