O víkendu se na obloze objeví zvířetníkové světlo

O víkendu se na obloze objeví zvířetníkové světlo
17.03.2018
Tento víkend budou mít lidé po celém světě možnost pozorovat takzvané zvířetníkové světlo. Že nevíte, o co jde? Náš článek Vám to prozradí.

Každý rok se v měsíci březnu, ale také v říjnu, objevuje na obloze zvířetníkové světlo (v angličtině zodiacal light), které mohou sledovat lidé na severní i jižní polokouli. Pouze se mění vhodný čas pro pozorování tohoto jevu. Obyvatelé severní polokoule by měli oblohu sledovat hodinu až dvě po západu slunce, naopak na jižní polokouli je nejlepší okamžik před východem slunce.

Noční obloha nad svítícím městem
Obr.: Zvířetníkové světlo nad Kilimandžárem
Zdroj: KWON O CHUL

Zvířetníkové světlo se projevuje jako slabá záře velmi často ve tvaru pyramidy, která se zjevuje kolem ekliptiky (průsečnice dráhy Země kolem Slunce s nebeskou sférou). Fenomén se vždy objeví v období kolem rovnodennosti – jarní i podzimní. Za vším stojí rozptyl světa vesmírným prachem, který se akumuluje právě okolo ekliptiky. Jako první si tohoto jevu všiml dánský astronom Theodor Brorsen.

V oblastech s nízkým světelným znečištěním je zvířetníkové světlo nejvíce výrazné. Při tmavých nocích se světlo zdá výrazně žluté, díky čemuž jej můžeme snadno rozpoznat od bílé mléčné dráhy. Pokud se vám podaří vyrazit do divočiny bez světelného smogu, může se vám na obloze zjevit celý zvířetníkový most, který se táhne přes celou oblohu. Samozřejmě nezbytné je jasné nebe, protože případná oblačnost by světlo zakryla.

Noční obloha a zapadající slunce
Obr.: Zodiacal light nad Sicílií
Zdroj: European Southern Observatory

Kromě zodiacal light se na noční obloze budou prohánět i Venuše, Merkur a Uran. Jako světlejší planeta se bude jevit pozorovatelům Venuše, nad ní a mírně doprava pak naleznete Merkur. Pokud využijete teleskop, budete moci spatřit i Uran.

V Česku budou nejlepší podmínky pro pozorování noční oblohy na severu našeho území, kde se již dnes v noci může místy i vyjasnit.

Noční obloha nad horskou krajinou
Obr.: Zvířetníkové světlo nad národním parkem Timanfaya na Kanárských ostrovech
Zdroj: Mother Nature Network​

Video

frame-scrollup