Nebe nad Velkou Británií se zbarvilo do oranžova

Nebe nad Velkou Británií se zbarvilo do oranžova
19.10.2017
Zahraniční sociální sítě zaplavila série fotek z Velké Británie, kde se obloha na začátku týdne zbarvila do značně nezvyklé oranžové barvy. Co za tímto jevem stálo?

V pondělí 16. října možná některé obyvatele britských ostrovů vyděsilo oranžové nebe, které tak trochu připomínalo přicházející apokalypsu. Lidé v Anglii, ale také ve Walesu nestačili žasnout nad podivným meteorologickým úkazem, který se podařilo zachytit na tisících fotografií. Nebe se zbarvilo do oranžovočervené barvy a slunce zářilo rudě. Někteří si začali lámat hlavu: „Je to dílo Ophelie nebo se atmosféra zamořila prachem či pískem z Afriky?“ Vlastně zatím stojí spojení těchto dvou sil.  

Rudý západ slunce nad podvečerní krajinou
Obr.: Červená obloha nad Anglií
Zdroj: Instagram photo/girardimoore

Ophelia přišla k Britským ostrovům z jižní části Azor a dále se pohybovala na sever až severovýchod, přičemž při své cestě okolo severní Afriky dokázala „vysát“ přítomný prach a kouř. Nadmíra částic v atmosféře byla znásobena rozsáhlými požáry na Pyrenejském poloostrově. Prach a popel umocňují ve vzduchu rozptyl modré části spektra slunečního záření, což dává prostor červené složce světla. Obloha se následně zbarvuje do zemitých barev.

Červené nebe nad jezerem
Obr.: Červená obloha nad Wimbledonem
Zdroj: instagramphoto/wimbledonagent

Oranžovočervená obloha byla nejlépe viditelná ráno a v poledne, později se částice v atmosféře přesunuly a rozptyl světla byl utlumen. Nezvyklá barva oblohy se čas od času nad Británií objeví. Nejlepším obdobím pro pozorování tohoto zvláštního fenoménu je léto, kdy převládají jižní větry. Ale nyní byl jev mnohem unikátnější právě díky Ophelii. Ophelia zajistila zvýšení počtu mraků, což vede ke zlepší pozorovatelnosti celého fenoménu.

Červené nebe nad Londýnem
Obr.: Červená obloha nad Londýnem
Zdroj: Instagram photo/adao8

No není to krása?

Autor: SG

frame-scrollup