NASA spouští novou aplikaci sledující požáry napříč světem

NASA spouští novou aplikaci sledující požáry napříč světem
25.08.2018
Vždy bude na naší planetě místo, jež právě hoří. Ať už se jedná o kontrolovaný požár využívaný ke zvýšení produkce v zemědělství, nebo o divoký požár nad kterým člověk nemá přímo dohled, NASA je bude neustále pravidelně monitorovat.

Největší množství požárů vzniká obvykle v Africe, kde se velmi často jedná o naprosto přirozený jev, který je součástí běžného ročního koloběhu. Na pravidelné požáry se v této části světa přizpůsobily i rostliny, které mají své rozmnožovací orgány či semena schované v bezpečí pod zemí a spálením nadzemní hmoty staré vegetace se pouze uvolní prostor a živiny pro novou. Oheň zde využívají i místní zemědělci, kteří prostřednictvím pravidelných požárů hnojí svá pole. Podobné praktiky můžeme nalézt i v Severní a Jižní Americe. Požáry se nevyhýbají ani Austrálii, kde se ohně vytváří obvykle v suché sezóně během naší zimy, kdy na jižní polokouli panuje naopak léto. I zde jsou požáry považovány spíše za běžný fenomén, který k tamní přírodě nesmazatelně patří.

Na druhou stranu v mnohých územích je požár velký problém, především pak v hustě zalidněných lokalitách. Typickým příkladem může být stát Kalifornie (USA), kde v posledních letech požáry ničí lidská obydlí a bohužel berou i lidské životy. Nárůst počtu požárů je patrný také v Evropě. Růst globální teploty vzduchu v kombinaci s minimálními srážkovými úhrny pak navyšují počet nekontrolovaných, ničivých ohňů. Ty zatěžují ekonomiku státu a vyžadují řadu lidí z řad záchranářů a hasičů. Nyní jim v boji můžou pomoci i satelity. Celkově NASA bude využívat 700 družic v plném rozlišení, jejichž data budou spojovat a zpřesňovat s pozemními daty. Aplikace by měla vytvářet aktuální mapové podklady každé 3 hodiny, což by mohlo výrazně usnadnit práci při hašení plamenů, ale i například organici evakuace obyvatelstva.  

Na novou aplikaci se můžete podívat i vy.

 

frame-scrollup