Náhlé stratosférické oteplení

Náhlé stratosférické oteplení
10.02.2018
Meteorologové z Velké Británie a Norska upozorňují již poměrně dlouho na náhlé stratosférické oteplení, které by mělo nastat v polovině února.

V podstatě již od podzimu počasí u nás řídí zonální proudění, které přináší Atlantický oceán. Ten může za to, že zima letos zejména v nížinách a středních polohách téměř není a že na horách je naopak sněhu dost. Krátké přerušení tohoto vlivu způsobila jen Sibiřská tlaková výše, která se poněkud více posunula k západu. Toho hned využila východní polovina Moravy, kde je už několik dnů po sobě teplota pod nulou a díky frontální vlně ze středy tam leží i sníh.

Zbytek našeho území však na pravou zimu stále čeká a vzhledem k tomu, že se blíží polovina února, tak to vypadá, že už se ani nedočká. Na druhou stranu si určitě pamatujete některé poslední průběhy počasí na jaře. Těžiště zimy už zdaleka není v prosinci či v lednu, ale posouvá se i do jarních měsíců. Podle klimatologů za to může globální oteplování.

My se však nepouštějme do této problematiky a spíše se zaměřme na pojem náhlé stratosférické oteplení.

Meteorologové z Velké Británie a Norska upozorňují již poměrně dlouho na náhlé stratosférické oteplení, které by mělo nastat v polovině února. Meteorologové by s ním měli počítat každé jaro, protože je to mechanismus, který se pravidelně opakuje. Už jsme o tomto fenoménu psali v dřívějším článku, tak jen ve zkratce. Náhlé stratosférické oteplení způsobuje rozpad polárního vortexu (polární vír), který se točí kolem své osy od západu na východ. Tento vír pohání zonální proudění, takže Evropa je pod neustálým vlivem západního proudění.

Teploty vzduchu v příštích dnech pozvolna porostou, velké mrazy poleví

Obr. 1 Přerušení zonálního proudění v hladině 10 hpa na 65. rovnoběžce a jeho následné přetočení

Zdroj: GEFS

Letos by se měl polární vortex rozpadnout v polovině února. Ve stratosféře by se nad severním pólem mělo oteplit o 40 °C a zonální vítr by měl extrémně zeslábnout a dostat se do záporných hodnot. Podobný propad nastal i v zimě 1984/1985, kdy střední Evropu zasáhlo extrémně mrazivé počasí. Nikdo z meteorologů netvrdí, že by se mohlo prudce ochladit, ale upozorňují na to, že počasí ve druhé půlce února a na začátku března může přinést poměrné extrémní synoptické situace. Jedná se však jen o teoretické spekulace. Meteorologické modely zatím nic takového nečekají.

 

Vývoj zonálního větru v průběhu roku a jeho změna

Obr 2. Průměry zonálního větru za několik desítek let se zimou 1984/1985

Zdroj: Merra 2

Nízké teploty ve střední Evropě oproti normálu

Obr. 3 Náhlé stratosférické oteplení v lednu 1985 způsobilo ve střední Evropě extrémní mrazy

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup