Nad Taiwanem mohli pozorovat duhu rekordních 9 hodin

Nad Taiwanem mohli pozorovat duhu rekordních 9 hodin
05.12.2017
Minulý týden padl nad Taiwanem rekord v délce trvání duhy. Lidé si mohli tento neobvyklý jev vychutnávat na obloze dlouhých 9 hodin.

Nad severní částí ostrova Taiwan se klenula duha téměř devět hodin (přesně 8 hodin a 58 minut). Dobu trvání duhy měřili studenti na čínské univerzitě ležící v pohoří Tchaj-pe. Nakonec bylo stanoveno, že duha vznikla 30. listopadu v 6:57 a trvala až do 3:55. Jako důkaz byly využity videozáznamy a fotografie profesorů, studentů a dalších zaměstnanců univerzity. Díky rozsáhlé kampani vznikla sbírka více jak 10 000 snímků, kam později přispívali i obyvatelé z okolí. Nyní se čeká na rozhodnutí komise, zdali bude rekord zapsán.

Duha nad Tajwanem
Zdroj: Taiwan News

Do minulého týdne vévodil žebříčku v délce pozorování duhy Yorkshire ve Velké Británii, kde se duha objevila dle Guinnessovy knihy rekordů na 6 hodin 14. března 1994.

„Bylo to úžasné… jako dar z nebe… je to tak vzácný úkaz,“ řekl Chou Kun-hsuan, profesor na fakulty Věd o atmosféře, jež se taktéž podílel na dokumentování rekordní duhy.

Obvykle duha trvá méně než hodinu, ale sezónní severozápadní monsuny zvýšily vlhkost vzduchu nad Taiwanem natolik, že se začaly formovat oblaka, ale stále k zemskému povrchu pronikal sluneční svit. Mírný vítr zajistil stabilitu ovzduší a délka trvání ideálních podmínek pro vznik duhy se výrazně prodloužila. Tento jev je nad severní částí ostrova poměrně běžný a mnoho turistů tuto lokalitu navštěvuje právě kvůli vysoké pravděpodobnosti pozorování duhy. Očekává se, že zápisem rekordu by turismus mohl v oblasti ještě posílit.

Začátek a konec duhy nad vrcholem kopce
Zdroj: www.taiwannews.com.tw

Autor: SG 

frame-scrollup