Místní větry - föhn

Místní větry - föhn
18.03.2016
V zimě často přináší velké oblevy, sníh taje a zároveň se vypařuje, protože relativní vlhkost je velmi nízká. V Americe dokonce tento vítr nazývají Indiáni “pojídačem sněhu“.

Vítr, který je značně ovlivněn orografií. Název tohoto regionálního větru pochází z alpských regionů. Základní předpoklad pro vytvoření fénové situace je výraznější proudění vzduchu, další podmínkou je dostatečně vlhký vzduch a také terénní překážka, tedy hora či větší kopec. Vlhký vzduch stoupá podél návětrných svahů hor do výšky a přitom se adiabaticky ochlazuje. Na návětrně straně vzniká oblačnost díky kondenzaci vodní páry.  Zároveň v této oblačnosti vznikají vodní kapičky a tím se vytváří srážky, které dopadají na zem.

Důležitá změna nastává po překonání vrcholu hřebene.  Vzduch postupně klesá, je méně vlhký, takže při sestupu dochází k rychlému rozpouštění oblačnosti a vzduch dále klesá jako nenasycený. Zároveň se vzduch s každým výškovým metrem směrem dolů otepluje o cca 0,006 °C. Čím vyšší je překážka, tím více se vzduch v údolí na suché straně otepluje.

Fénové proudění na obou stranách hor

Obr. 1 Jednoduché schéma principu föhnu

Zdroj: SkyscraperCity.com

V praxi to znamená, že na návětrné straně hory je zataženo s deštěm a na straně druhé, tedy na závětrné straně se vyskytuje oblačnost vyšších pater, nevyskytují se žádné srážky a teploty jsou zde o několik stupňů vyšší.

V zimě často přináší velké oblevy, sníh taje a zároveň se vypařuje, protože relativní vlhkost je velmi nízká. V Americe dokonce tento vítr nazývají indiáni “pojídačem sněhu“.

Tento regionální vítr se může vyskytnout prakticky kdekoliv. Označení föhn se však nejčastěji používá v oblasti Alp, kde je také nejvýznamnější. Například při severním proudění se návětrný efekt projevuje v Rakousku, kde padá velké množství sněhu a na straně druhé v Itálii svítí Slunce a teploty ve stejné nadmořské výšce jsou výrazně nad nulou.

Fénový efekt na návětří hor, na jedné straně oblačno a zima, na druhé jasno a teplo

Obr. 2 Na závětrné straně hor se často vyskytuje teplé a pěkné počasí, které může být nepříjemné pouze silnějším větrem

Zdroj:neuropol.com

Fénové situace se vyskytují i v České republice, například severně od Bílých Karpat, na severní straně Jeseníků či severně od Šumavy. S geografického hlediska bychom neměli tento vítr označovat fénem, ale vzhledem k tomu, že na našem území nemá jiný název, který by byl schválen Českou meteorologickou společností, tak o něm můžeme mluvit i u nás.

Vědecké studie dokonce upozorňují nato, že při těchto situacích dochází u některých lidí ke zdravotním potížím.

Autor: TD

frame-scrollup