Místní větry - bríza

Místní větry - bríza
06.04.2016
I pro tento pravidelný vítr je důležitý rozdíl mezi teplotou vzduchu

Další místní vítr, který si dnes představíme, je bríza. I pro tento pravidelný vítr je důležitý rozdíl mezi teplotou vzduchu. Bríza se dělí na čtyři typy podle toho, jak vzniká a kde se nachází.

Mořská bríza

Je to vítr, který vane od moře směrem nad pevninu. V takovém případě se vyrovnává teplota mezi mořem a pevninou. Její výskyt je četnější v jarních a v letních měsících, kdy se pevnina prohřívá více než moře. Naopak na podzim a v zimě, kdy je moře teplejší, vítr zaniká. V mírných zeměpisných šířkách se tento vítr vyskytuje zhruba do 600 výškových metrů. Například v oblasti Baltského moře vítr zasahuje i do 20 až 30 km míst ve vnitrozemí.

Jezerní bríza

Je velmi podobný mořské bríze, ale je výrazně slabší. Vyskytuje se především v odpoledních hodinách, kdy vane z vodní plochy směrem nad pevninu a večer se proces otáčí. Síla této brízy záleží zejména na hloubce vodní nádrže a na její ploše. Velmi často tyto větry můžeme pozorovat například na jezeře Sevan v oblasti Velkých kanadských jezer.

Pevninská bríza

Tento vítr vane zejména v nočních hodinách z chladnější pevniny nad teplejší moře. Na první pohled může připomínat bóru, ale tento vítr není padavý. Může se například vyskytovat i v rovinné oblasti. Velmi často se objevuje při anticyklonální situaci, kdy se vyskytují v noci největší teplotní rozdíly mezi pevninou a mořem.

Schéma pobřežního větru Bríza

Obr. 1 Schéma brízy. Podstata větru je rozdíl mezi teplotou v noci a přes den.

Zdroj: leporelo.info

Městská bríza

V poslední několika desítkách let, s tím jak se zvětšují městské aglomerace, se objevuje tzv. městská bríza. Tento vítr se objevuje zejména v letních měsících, kdy z chladnějších okrajových částí měst proudí vítr směrem do centra, kde se vyskytuje tepelný ostrov města. Tento vítr pokračuje do té doby, než dojde k vyrovnání teploty vzduchu.

Autor: TD

frame-scrollup