Místní větry - bóra

Místní větry - bóra
25.03.2016
Studené proudění sestupuje podél svahů hor, které končí až těsně nad mořem. Právě u moře má vítr nejsilnější intenzitu, protože vlivem gravitace nabírá díky svému propadání nad závětrnými svahy velkou rychlost.

Další z regionálních větrů nás tentokrát přivádí na pobřeží Jadranského moře. Chorvatsko a Černá hora jsou často postihovány těmito větry, o kterých se u nás málo mluví, ale pro turisty mohou být velmi nebezpečné.

O bóře v této oblasti mluvíme tehdy, vane-li studený severovýchodní vítr z hor dolů k pobřeží. Studené proudění sestupuje podél svahů hor, které končí až těsně nad mořem. Právě u moře má vítr nejsilnější intenzitu, protože vlivem gravitace nabírá díky svému propadání nad závětrnými svahy velkou rychlost.

Schéma horského větru bóra na pobřeží

Obr. 1 Schéma bóry

Zdroj: slideplayer.cz

Silný a padavý vítr bóra na Chorvatském pobřeží

Obr. 2 Silný vítr vytváří vodní stěnu od pevniny na moře

Zdroj: yeni.mobi

Nejsilnější bóra je pod nejvyšším pohořím. První oblastí je podhůří pohoří Velika Kapela u měst Cirkevnica či Senj. Ještě silnější bóru můžete očekávat na pobřeží Velebitů, kde nadmořská výška přesahuje 1 600 m n.m. Přilehlé ostrovy Rab nebo Pag jsou často bičovány velmi silným větrem od severovýchodu.

Dalším místem, kde je nutno počítat se silným větrem od pevniny je kolem městečka Omiš, kde je vítr umocněn kaňonem řeky Cetina. Silná bóra se vyskytuje i na Makarské riviéře, kde dominuje pohoří Biokovo.

Koridory pro padavý vítr bóra na pobřeží Chorvatska

Obr. 3 Koridory větru bóra

Zdroj: skipper4you.com

Vítr je nebezpečný pro turisty, kteří často podceňují jeho sílu. Problém je v tom, že se jedná o nárazovitý vítr. Z ničeho nic se objeví náraz, který může mít i 30 m/s. Pokud se v tu dobu nacházíte na lehátku na moři, tak se během několika vteřin můžete dostat na širé moře. Záchranáři pak často zachraňují překvapené turisty. Další problémy tento vítr způsobuje v dopravě. A to v námořní, silniční i letecké. V námořní dopravě se někdy v silném větru nedá vylodit. V silniční dopravě mají problém zejména kamióny, které může silný vítr často převracet. Místní komunikace mají v exponovaných místech systém výstrah a řidiči musejí toto upozornění respektovat. V neposlední řadě může tento vítr způsobit peklo hasičům. Pokud se vyskytuje někde požár a přijde bóra, tak hasiči přestávají mít požár pod kontrolou. V silném větru nemohou na pomoc vzlétnout ani vrtulníky či letadla.

Převrácený kamión na dálnici při špatných povětrnostních podmínkách

Obr. 4 Převrácený kamion díky silnému bočnímu větru bóra

Zdroj: mashable.com

Možná vás to překvapí, ale i u nás máme místa, kde se tento vítr vyskytuje. Těžko ho můžeme nazývat bórou, ale jeho vlastnosti jsou tomuto větru velmi podobné. Nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že je to padavý vítr.  Zatím jen naznačíme, že se jedná o oblast střední Moravy. Více se dozvíte v budoucnu a to v naší rubrice Turistické oblasti.

Autor: TD

frame-scrollup