Minulý měsíc byl nejteplejší v zaznamenané historii Země
Dokonce i poté, že už extrémně silná sezóna El Nino doznívá, jsou globální teploty vzduchu na vrcholu. NASA propočítala, že červenec roku 2016 byl o 0,84 °C teplejší, než je celosvětový průměr 1950 – 1980. Letošní červenec tak překonal dosavadní rekord z toku 2011 asi o 0,18 °C. Už minulý rok se pokoušel rekord zdolat, avšak nakonec mu prvenství uniklo o pár desetin.
Vedoucí klimatologů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Gavin Schmidt a jeho tým viní z rostoucích teplot člověka. Uměle vyvolané změny klimatu má na svědomí především spalování fosilních paliv. Vliv El Nino je již dle NASA zanedbatelný, jelikož hlavní období přirozeného oteplení části Tichého oceánu, které dokáže měnit počasí na celém světě, je již u svého konce. Nyní se očekává naopak příchod jeho studenější sestřičky La Nina.
Nejteplejší měsíce v měřené historii naší planety jsou:
Červenec 2016
Červenec 2011
Červenec 2015
Červenec 2009
Srpen 2014
Už ve středu se dozvíme výsledky NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru: National Oceanic and Atmospheric Administration), která počítá globální měsíční teploty trochu jinak nežli NASA, tedy může přijít s jinými závěry, nebo naopak dosavadní hodnoty potvrdit.
Obr.: Chlazení koní v francouzských stájí
Zdroj: Seth Perlman
Chris Field, klimatolog Institutu v Carnegie a Stanfordské University, tvrdí, že nejděsivějším faktem je, že se blížíme k budoucnosti, kdy nebude překvapením, že každý nový měsíc je tím nejteplejším v porovnání s předchozími lety. Varovná slova vydává i samotná NASA, která v oteplování planety vidí varovné signály pro naší budoucnost.
Autor: SG