Minulý měsíc byl nejteplejší v zaznamenané historii Země

Minulý měsíc byl nejteplejší v zaznamenané historii Země
20.08.2016
Ač nám se může zdát tento způsob léta poněkud nešťastný, kdybychom chtěli citovat pana spisovatele Hrabala, světová čísla nás vyvedou z omylu. Dle NASA (National Aeronautics and Space Administration) se Země „peče na roštu,“ minulý měsíc byl tím nejteplejší v zaznamenané historii měření na naší planetě.

Dokonce i poté, že už extrémně silná sezóna El Nino doznívá, jsou globální teploty vzduchu na vrcholu. NASA propočítala, že červenec roku 2016 byl o 0,84 °C teplejší, než je celosvětový průměr 1950 – 1980. Letošní červenec tak překonal dosavadní rekord z toku 2011 asi o 0,18 °C. Už minulý rok se pokoušel rekord zdolat, avšak nakonec mu prvenství uniklo o pár desetin.

Vedoucí klimatologů Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Gavin Schmidt a jeho tým viní z rostoucích teplot člověka. Uměle vyvolané změny klimatu má na svědomí především spalování fosilních paliv. Vliv El Nino je již dle NASA zanedbatelný, jelikož hlavní období přirozeného oteplení části Tichého oceánu, které dokáže měnit počasí na celém světě, je již u svého konce. Nyní se očekává naopak příchod jeho studenější sestřičky La Nina.

Nejteplejší měsíce v měřené historii naší planety jsou:

Červenec 2016

Červenec 2011

Červenec 2015

Červenec 2009

Srpen 2014

Už ve středu se dozvíme výsledky NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru: National Oceanic and Atmospheric Administration), která počítá globální měsíční teploty trochu jinak nežli NASA, tedy může přijít s jinými závěry, nebo naopak dosavadní hodnoty potvrdit.

Při vysokých teplotách se používá i chlazení koní
Obr.: Chlazení koní v francouzských stájí 
Zdroj: Seth Perlman

Chris Field, klimatolog Institutu v Carnegie a Stanfordské University, tvrdí, že nejděsivějším faktem je, že se blížíme k budoucnosti, kdy nebude překvapením, že každý nový měsíc je tím nejteplejším v porovnání s předchozími lety. Varovná slova vydává i samotná NASA, která v oteplování planety vidí varovné signály pro naší budoucnost. 

Autor: SG

frame-scrollup