Meteorologie v praxi - technická meteorologie
V dnešním díle z našeho seriálu se zaměříme na další obor v oblasti meteorologie.
Spojení meteorologie a techniky bohužel v naší zemi není dostatečně využíváno, jako v jiných vyspělejších krajinách. Možná si často říkáte, když cestujete po Evropě, jak je možné, že v Itálii, ve Francii nebo v Německu mají tak kvalitní dálnice, tunely, stavby. Samozřejmě vás, jako první napadne, že se jedná o vyspělé státy a že zde je více finančních prostředků. To všechno je správná myšlenka, ale velký podíl na tom mají specialisté na meteorologii.
Tito meteorologové musí mít technické znalosti a musí vědět, jak klima ovlivňuje různé materiály a na základě těchto informací jsou schopni jednotlivým firmám předat velmi cenné doporučení.V praxi to vypadá tak, že každý takový meteorolog je schopný vytvořit důkladnou analýzu všech povětrnostních vlivů v místě stavby, která pak slouží, jako velmi důležitý pilíř pro různé stavební projekty.
Extrémní počasí jednotlivé stavby tolik neovlivňuje, protože v sobě stavba obsahuje odolné materiály na extrémní povětrnostní jevy. Technický meteorolog vydává i různá doporučení, kdy a jak provádět stavební úkony. Například příliš vlhkosti, nebezpečí mrazů či silné větry atd.
Bohužel u nás se tyto postupy zatím tradicí nestávají a meteorologie je často docela hodně podceňovaná. Spoustu stavebních firem argumentuje tím, že předpovědi stejně nevychází a dávají pouze na pocity stavbyvedoucích. Pak nastávají situace, kdy firma betonuje, když venku mrzne nebo se dělá střecha při dešti a po pár letech samozřejmě začíná vše praskat a nová stavba směřuje do statusu havarijní stav. Při reklamaci se často stává, že hlavním důvodem jsou neočekávatelné povětrností podmínky a vymahatelnost od firem je nulová. Naopak stejná firma provádí opravy a kolotoč se opakuje.
V Japonsku, v Německu nebo i v Norsku je však přístup odlišný.
Obr. 1 Kvalitní infromace o počasí jsou pro stavbu velmi důležité
Autor: TD