Meteorologické možnosti využití dronů v České republice

Meteorologické možnosti využití dronů v České republice
09.03.2016
Uvidíme, kam se vývoj této technologie bude dále ubírat, ale je velká šance, že jednou meteorologické balóny nahradí drony.

Nedávno jsme vás informovali o možnosti využití bezpilotních letounů v hurikánech. NASA i NOAA mají velký rozpočet, takže si mohou dovolit i zničení těchto dronů. Jaká je však situace v České republice? Má tato technologie budoucnost i v České republice?

V České republice se samozřejmě nevyskytují hurikány, ale přeci jen se zde nabízí možnost použití i pro naše podmínky. Tou možností je aerologické měření. Aerologické měření je vlastně jednou z nejdůležitějších informací, které potřebují meteorologické modely a meteorologové k tomu, aby vytvořili správnou předpověď. Nad naším územím jsou tyto informace důležité i na tři až šest hodin dopředu.

Taková situace nastává zejména v jarních a v letních měsících, kdy aerologická sonda měří dostupnou energii v atmosféře (CAPE). Ta je velmi důležitá pro tvorbu a sílu bouřek. Modely mají velký problém s touto hodnotou a často ji přeceňují nebo naopak podceňují. Předpověď počasí se pak i na pár hodin může stát neúspěšnou, právě díky této hodnotě.

Problém aerologické sondy je v tom, že je moc drahá. Sonda se posílá dvakrát denně v Prostějově a třikrát denně v Praze. Pokud sondu vyšleme do atmosféry, tak se již nevrátí. Existují ojedinělé nálezy, které mohou nálezci vrátit zpět meteorologům, ale těch je opravdu málo. Jedno vypuštění sondy stojí cca 5000 Kč. Za jeden rok vypustí jedna stanice sondu cca 1000krát.

Meteorologický balón pro měření

Obr. 1 Sondážní měření, která se každý den využivají pro zjištění stavu atmosféry

Zdroje:czanso.com

Meteorologický dron může časem přinést řešení. Pokud se podaří za rozumnou cenu vyrobit bezpilotní letoun, který bude adaptován na podmínky ve volné atmosféře, tak může být do atmosféry vypuštěn téměř kdykoliv dle potřeby meteorologické situace.  Takový dron bude naváděn pomocí GPS systému a bude okamžitě posílat naměřené data a meteorologové budou moci včas vydávat výstrahy na potenciální bouřky. Jakmile dron změří potřebné hodnoty, tak se vrátí zpět na stanici. Nic se neztratí a nic nepoškodí.

Dron bez obalu

Obr. 2 Letecký dron, který se bude brzy používat i pro doručování balíků

Zdroje: droncentrum.cz

Uvidíme, kam se vývoj této technologie bude dále ubírat, ale je velká šance, že jednou meteorologické balóny nahradí drony.

Autor: TD

frame-scrollup