Lake effect

Lake effect
09.01.2018
V zimě se se zde odehrává velká výroba sněhu.

Ještě před několika lety byli meteorologové na severovýchodě USA a jihovýchodě Kanady často zesměšňováni počasím, když ve svých předpovědích předpovídali jasno až skoro jasno a napadlo metr a půl sněhu. Až v době moderních technologii se přišlo na to, že Velké jezera jsou větším klimatickým činitelem, než se původně zdálo.

V zimě se se zde odehrává velká výroba sněhu.

Jakmile se totiž dostane suchý ledový vzduch nad vodní plochu, tak přebere vlhkost a okamžitě se začnou tvořit ledové krystalky. Ty pak ve formě sněhu vypadávají už na vzdálenějším místě. Vytvoří se srážkový pás, který se táhne od jezera klidně i několik stovek km daleko. Vše záleží na rychlosti proudění. Tomuto jevu se říká jezerní efekt (anglicky lake effect).

Radarové snímky z USA, nejvíce srážek se vyskytuje na severovýchodě území

Obr. Radarový snímek, na kterém jde vidět jezerní efekt

Zdroj: AccuWeather.com

V dnešní době už meteorologické modely mají v sobě zakomponovánu vlhkost z těchto jezer, takže se meteorologům daří přesněji předpovědět silné sněžení. Stále však tápají v délce trvání této situace a v intenzitě. Každá situace je totiž ve své podstatě jedinečná. Záleží na rozdělení tlakových útvarů, na teplotě, na vlhkosti vzduchu, na síle a směru větru.

Když se sejdou všechny tyto parametry, tak se může stát, že na jednom místě může napadnout klidně metr a půl sněhu. Největší paradox je, že jen o pár km dál svítí Slunce a místní obyvatelé vůbec netuší, že v sousedním kraji panuje sněhová kalamita. Na první pohled nepředstavitelná záležitost, ale i my máme podobné mikroklimatické fenomény, ačkoliv rozhodně ne tak výrazné a ani četné.

Kolem velkých vodních nádrží se v zimním období mohou vytvářet slabé srážky. Dokonce i vodní nádrž v Dlouhých Strání může při slabém severním proudění vytvořit přeháňky, které v pásku pokračují dál po horách směrem do nížin. Těchto situací je ovšem tak málo, že na ně nemůže být aplikována žádná studie, která by tento efekt podrobněji popsala.

Video, jak se může projevovat jezerní efekt

https://www.youtube.com/watch?v=DlbVw3eu3SM

Auto: TD

 

frame-scrollup