Když zima čaruje – zamrzlé vlny na moři

Když zima čaruje – zamrzlé vlny na moři
04.01.2018
Teplota vzduchu pod bodem mrazu dokáže mnohé. Mráz kreslí na okna nejrůznější vzory, ze střech visí rampouchy a lidé na pobřeží si mohou užít nádherný fenomén zamrzlých vln.

Takzvané slurpee waves (zmrzlé vlny) se objevují poměrně zřídka a jak rychle se objeví často i mizí, protože se změní ideální podmínky. Pro jejich vznik musí být splněna řada předpokladů. Naposledy byl tento úkaz pozorován u pláže Nobadeer na ostrově Nantucket patřící státu Massachusetts (USA).

Zmrzlá mořská vlna působí zajímavě
Zdroj: Jonathan Nimerfroh

Abychom mohli zamrzlé vlny spatřit, je nutné, aby z oceánu mířili na pevninu vlny velmi pomalu. Svědci tohoto jevu bývají často překvapeni, jak rychle dokáže vlna zmrznout, což je i důvod, proč mráz dokázal vlnu téměř „zastavit v čase.“ Moře musí být velmi chladné a místy se začne tvořit ledová tříšť, která postupně pokryje jeho větší část. Blíže k pobřeží se množství tříště zvyšuje a postupně se z kapalných vln stávají namrzající. Stále se však pohybují k pevnině a z dálky se celá situace svědkům jeví jako „rosolovité moře“.

Zamrzávající mořská vlna
Zdroj: Jonathan Nimerfroh

Parta místních na ostrově Nantucket měla původně v úmyslu jít surfovat. Velmi je však překvapilo, že místo obřích vln se dočkali vln pomalu zamrzajících. To je však neodradilo, a i tak se rozhodli ledové moře pokořit. Slaná voda zamrzá při různých teplotách dle obsahu soli. V této části světa se tak děje při teplotě -1,4 ° C, a když je vzduch ještě chladnější, mohou lámající vlny tvořit vrstvy ledu na hladině. Postupně se objeví tlustá krusta ledové tříště.

Mrznoucí vlny
Zdroj: Jonathan Nimerfroh

frame-scrollup