Když rozkvete oceán

Když rozkvete oceán
30.11.2016
Už jste někdy slyšeli o ledových květech? Dokáže si představit, jak kvete oceán? Ledové jehličky umí vytvořit tvary připomínající třeba kapradiny. Pojďme si nyní tuto záhadu objasnit.

Ačkoliv běžně v mrazivých polárních oblastech nezahlédneme žádnou z vyšších rostlin, spíše se zde můžeme setkat s mechy, lišejníky nebo řasami, příroda dokáže proměnit celou ledovou vodní plochu v rozkvetlou louku. Podstatné jsou však ideální klimatické podmínky, ale i samotný charakter prostředí. Pro vznik musí panovat stabilní faktory jako stálá teplota a nízké nasycení vzduchu vodní párou, ideální je tak velmi suchý vzduch.

Ledový oceán a ledové krystaly na jeho povrchu
Obr.: Oceán pod záplavou ledových květů
Zdroj: University of Cambridge

Ledové květiny rostou na tenké vrstvě mořského ledu, což i zvyšuje jejich vzácnost pozorování. Při těchto podmínkách je totiž mnohdy nemožné, se k tomuto úkazu vůbec přiblížit. Dříve se předpokládalo se, že tyto struktury jsou podobné jinovatce, která se tvoří, když se voda z přesyceného vzduchu, především v podobě zmrzlé mlhy, usazuje jako ledové krystalky na zemském povrchu. Objasnění tohoto jevu měli až na svědomí Grae Woster a Robert Style z Cambridgeské Univerzity. Mráz vytváří květy, jak již bylo naznačeno výše, ve stabilním suchém vzduchu. Klíčové je, aby byl vzduch mnohem chladnější (asi o 20 ° C) než je voda pod vrstvou ledu. V těchto extrémních podmínkách se led odpařuje do suchého vzduchu a pak znovu rychle ztuhne ve formě ledových květů velmi blízko nad povrchem. Dvojice potvrdila svou teorii simulováním těchto podmínek v laboratoři. Květy rostly z vody o teplotě 0 ° C, pokud okolní vzduchu dosáhl teploty okolo -25 ° C.

Výzkum v ledovém oceánu je velmi náročný
Obr.: Grea Woster analyzující ledové květy
Zdroj: University of Cambridge

A jak tento fenomén popisují očití svědci? „Byl jsem naprosto ohromený. Vytvářely se malé výstupky ledu, jedinečné jako sněhové vločky. Začaly růst v suchém a velmi studeném vzduchu. Květy se tvořily do všech směrů a postupně rozkvetla celá slaná louka.“ Někteří se i pokusili zmrzlé květiny rozpustit, z jedné „rostliny“ byl získán jeden až dva mililitry vody. Co se zdá, ale mnohem zajímavějším, je existující život v těchto květech. Květy fungují jako domov pro milióny tvorů – miliónů bakterií.

Krystaly ledu z oceánu
Obr.: Ledový květ v detailu
Zdroj: University of Cambridge

Autor: SG

frame-scrollup