Kde se nahází nejrozsáhlejší sbírka soch ze sněhu a ledu? V Japonsku!

Kde se nahází nejrozsáhlejší sbírka soch ze sněhu a ledu? V Japonsku!
13.02.2018
Od Buddhy, přes velrybu, až po Mimoně – to vše bylo možné navštívit na japonském ostrově Hokkaidó ve městě Sapporo. Umělci zde již více jak půl století vytvářejí jedinečné sněžné skulptury, kterou jsou výrazně limitovány svou životností. O festival je každoročně mezi lidmi enormní zájem. Kam se vydat za sněhovými sochami v Česku?

Před více jak 50 lety se skupina středoškolských studentů rozhodla postavit nejrůznější sochy ze sněhu. Pozvali širokou veřejnost a brzy se ukázalo, že se jejich píle vyplatila. Odhaduje se, že se sochy hned během první sezóny představily asi 50 tisícům návštěvníkům. Od té doby se staly hlavní zimní atrakcí v městě Sapporo, které je pátou nejlidnatější metropolí Japonska s více jak 1,9 miliony obyvatel. Každoročně se výstava může pyšnit vysokou návštěvností, protože jen málo lidí z širokého okolí si nechá tuto podívanou ujít. Město navštíví díky únorovému festivalu asi 2 milióny lidí. A důvod je naprosto zřejmý. Sochy jsou opravdu výjimečné a jak dokumentují následující fotografie, fantazii se meze nekladou.

V Japonsku vyrostla budova z ledu a sněhu
Obr.: Na festivalu naleznete sochy různých velikostí
Zdroj: © Dale North

V letošním roce byl Sněžný festival v Sapporu zahájen 1. února a byl ukončen toto pondělí. Výstava je rozmístěna v určených částech města a jednotliví umělci si rezervují svůj prostor na základě jimi požadované plochy. Určitě vás zajímá, kde pořadatelé zajistí takovou ohromnou masu sněhu. Vše závisí na počasí daného roku, někdy je sníh přivezen a občas město samo disponuje dostatečným množstvím, jako tomu bylo letos.

Mimoni vytvoření ze sněhu
Obr.: Pro děti jsou přichystány jejich oblíbené animované postavičky
Zdroj: © Dale North

Ze sněhu tak vzniklo i celé pódium festivalu, speciálně určené místo pro kuřáky obehnané ledovou zdí a samozřejmě nespočet pohádkových a anime postaviček nebo tradiční japonské budovy. Sněžné skulptury doplňují i sochy z ledu, které ukazují další tvář zimy.

Pódium při zimních olympijských hrách
Obr.: Pódium ze sněhu
Zdroj: © Dale North

V Česku se také nachází pár lokalit, kde se můžete sochami ze sněhu nebo ledu pokochat. Například Krakonoše v nadživotní velikosti mají v Jilemnici, v Rožnově pod Radhoštěm se zase turisté těší ze sbírky pestrých ledových skulptur.

Krakonoš ze sněhu utvořen na náměstí
Obr.: Jilemnický Krakonoš
Zdroj: týden.cz

frame-scrollup