Kde je v lednu nejchladněji? Na Pradědu?

Kde je v lednu nejchladněji? Na Pradědu?
03.01.2017
Nejchladnějším měsícem roku je právě probíhající leden. Na jakém místě ČR je však průměrně leden nejstudenější?

Začíná měsíc leden, který bývá zpravidla nejchladnějším měsícem v roce. Druhá nejnižší průměrná teplota tohoto měsíce je naměřena na Pradědu v Hrubém Jeseníku – a to -7,4 °C. Tato hodnota je jen o 0,4 °C vyšší než měření stejného ukazatele na naší nejvyšší hoře Sněžce. Avšak tento trend je velmi často narušen, což je způsobeno větší kontinentalitou Pradědu, tedy větší vzdáleností od Atlantského oceánu. Právě kontinentalita má na svědomí vyšší amplitudu teplot vzduchu mezi teplým a chladným obdobím v roce.

Věž vysílače na Pradědu v zimě je často obalená sněhem
Obr.: Televizní vysílač, rozhledna a hotel s restaurací na vrcholu Pradědu
Zdroj: hotelpradedvysilac.cz

Praděd, pátá nejvyšší hora Česka a nejvyšší hora Moravy s nadmořskou výškou 1491,3 m, je jádrem stejnojmenné Národní přírodní rezervace, která se rozkládá na vrcholech a příkrých svazích Hrubého Jeseníku. Na vrcholu Pradědu trvá sněhová pokrývka asi pět měsíců v roce, ale v kotlinách pod Pradědem setrvává sníh i déle. Průměrná roční teplota zde dosahuje hodnoty 0,9 °C a mrazy se zde mohou objevit v podstatě celoročně. Praděd a jeho okolí patří také k největrnějším místům v ČR. Až v 69 dnech v roce dosahuje rychlost větru hodnot okolo 25 m/s, což se rovná mohutné vichřici.  Zmoknout zde můžete průměrně 211 dnů v roce a mlha se zde obvykle usídlí na 291 dnů během roku. Nejvyšší vrcholy Jeseníků tak ukrývají zachovalou přírodu typu severské tundry, na kterých se do dnešních dnů udržely poslední zbytky endemitických druhů rostlin, tedy druhů, které se vyskytují pouze zde. Avšak jejich přežití je ohroženo. Tyto rostliny si žádají přirozené horské bezlesí, které vytváří především častý chod lavin. Laviny totiž dokáží strhnout vzrostlejší porosty kleče, která vzácnou flóru vytlačují jak zástinem, tak i samotným obsazením stanoviště. Cílem správců je dosáhnout v nejvyšších polohách subalpínského pásma, kde kleč již nemá své místo.

Rozkvět modrých zvonků
Obr.: Endemitický druh zvonek jesenický
Zdroj: ACTAEA

NPR Praděd je i oblíbeným turistickým místem s nejvyšším položeným lyžařským areálem v ČR. Díky nejnižší průměrné teplotě je zde i delší lyžařská sezóna. Bohužel tento fakt může přinášet negativní vliv hlavně v předjarním období. Například některé druhy ptactva jsou zjara omezeny v jejich hnízdění, které začíná později, což může vést ke zhoršení reprodukční schopnosti těchto druhů.

Možnosti lyžování za dobrých sněhových podmínek v okolí Pradědu
Obr.: Plánek sjezdovek Ski areálu Praděd
Zdroj: České-sjezdovky.cz

Autor: SG

frame-scrollup