Jako by nás nikdy neopustilo – El Niño je možná opět na cestě
V podstatě nikdy není předem vůbec jisté, jak silné se nové El Niño objeví, ale i slabší projevy dokáží ovlivnit vzor počasí okolo celého světa. Tento jev se objevuje, když se vytvoří teplejší anomálie ve vodách okolo rovníku ve východním Pacifiku. Tato situace přidává do atmosféry více tepla, ale také vlhkosti z vypařené vody oceánu. Lokální vychýlení pak ovlivňuje globální cirkulaci větru v horní vrstvě atmosféry mezi troposférou a stratosférou (výška 7 – 15 km nad zemským povrchem).
Obr.: Dopady jevu El Niño v letním období
Zdroj: NOAA, upraveno: in-pocasi.cz
Jednoduše řečeno se můžeme pak dočkat těchto potenciálních efektů:
- Vlhčí podmínky pro jih severní Ameriky, naopak sušší středovýchod
- Dlouhá epizoda sucha v několik částech Afriky, Asie, Austrálie a Jižní Ameriky
Mimo jiné El Niño má vliv na globální teploty, které mohou nárazově vzrůst. Poslední El Niño, které působilo mezi roky 2015 – 2016 přispělo k celkovému výsledku průměrné globální teplota. Nakonec se rok 2016 zařadil na pomyslný seznam jako druhý nejteplejší rok v měřeném záznamu. Po něčem takovém střídá El Niño jeho chladná sestřička La Niña. Začíná to však vypadat, že místo ochlazení oceánu došlo k pouhému vyrovnání teploty na normální hladinu. NOAA nyní upozorňuje, že se s 50 % možností objeví v druhé polovině tohoto roku nové El Niño. Jejich předpovědi se zakládají na speciálních modelech globálního klimatu. Něco podobného se stalo od 60. let minulého století pouze jednou, avšak v tomto případě se pořád interval mezi dvěma El Niño rovnal třem letům, ne několika měsícům.
Zatím je přece jenom pořád brzo na vážnější předpovědi, avšak pokud se opravdu El Niño objeví takto brzo, budete to významný klimatický milník.
Autor: SG