Jaké místo na planetě Vám nabídne celou škálu nejrůznějšího počasí?

Jaké místo na planetě Vám nabídne celou škálu nejrůznějšího počasí?
29.11.2016
Odpověď se ukrývá v Kolíně nad Rýnem, kde Ford nyní buduje svou novou „továrnu na počasí.“ Jejich auta tak mohou v testování čelit arktickému mrazu i vedru pouští. Jaké konkrétní podmínky je zde možné vytvořit?

V tiskové zprávě společnosti Ford, vydané minulý týden, se mluví o výstavbě nové haly, kde pomocí nejnovějších technologií mohou pracovníci simulovat široké spektrum různorodých povětrnostních jevů. Vyvíjené automobily tak budou okamžitě podrobeny nepříznivému vlivu různých projevů počasí.

Klimatická zkušebna dokáže vytvořit podmínky tlaku panující na nejvyšších pohořích Evropy (nadmořská výška může být napodobena do 5 200 m), rychlost větru zde dosáhne až 250 km/h a žádným problémem nebude ani simulovat silný déšť nebo dokonce sněžení. Nová automobilová hala se tak po otevření stane nejvyspělejším zařízením svého druhu ve světě.

Testování automobilu Ford za sněhových podmínek
Obr.: Simulace silného sněžení
Zdroj: Ford

A co továrna ještě dokáže? Teploty zde klesnou i k -40 °C (zhruba průměrné zimní teploty na východě Sibiře),  ale stejně tak se mohou vyšplhat k 55 °C, což je hodnota pouze o 1,7 °C nižší nežli je nejvyšší naměřená teplota na naší planetě. Pokud se plánujete projet autem v tropickém deštném pralese, Ford v tom nevidí žádný problém. Vozidlo bude v laboratoři vystaveno i relativní vlhkosti vzduchu 95 %.

Průjezd automobilem Ford přes poušť
Obr.: Testy Fordu v Mohavské poušti v roce 2013
Zdroj: motors.mega.mu

Celý tento projekt by měl být spuštěn v příštím roce a celková plocha areálu dosáhne 5 500 metrů čtverečních. Zařízení bude obsahovat dva klimatické tunely, laboratoř pro tvorbu vysokohorských podmínek, úsek pokrytý výmoly, sůl, bahno ale i turbíny simulující boční vítr. Souběžně může být testováno až 9 vozů, u kterých se budou kontrolovat jak bezpečnostní a provozní funkce automobilu (funkčnost brzd, klimatizace, elektroinstalace), tak i samotný komfort během jízdy. Vozy Fordu v rámci vývoje urazí až 5,5 milionů kilometrů.

Testování Fordu na silnici s výtluky
Obr.: Výmolová dráha Fordu v Lommelu (Belgie)
Zdroj: SpeedDoctor.net

Doposud funguje testovací středisko Fordu v belgickém Lommelu, ale odolnost automobilů je prověřována i v americké Mohavské poušti, na vysokohorské cestě v rakouském Grossglockneru či za polárním kruhem.

Jak testování Fordu probíhá je zaznamenáno v jejich videu:

Autor: SG

Video

frame-scrollup