​Jak pochopit klimatickou změnu? Například z pohledu obyčejných slávek

​Jak pochopit klimatickou změnu? Například z pohledu obyčejných slávek
26.04.2017
Brian Helmuth se již dlouhé roky věnuje výzkumu slávek po celém světě. Jeho měření se pak týkají především reálných teplot uvnitř jejich schránek.

Fráze „klimatická změna“ se používá dnes ve spojení se širokou škálou přírodních, ale i sociálních jevů. Mnozí však můžou považovat toto slovní spojení za klišé, právě proto se některé studie snaží ukázat projevy v detailu na individuálních druzích fauny i flóry. Navíc my lidé tyto změny nemusíme na první pohled vnímat, jelikož máme oproti jiným organismům značnou výhodu snadného transportu a mnohem nižší závislosti na klimatických podmínkách našeho životního prostředí. V podstatě jsme dokázali osídlit celou planetu. Ale 95 % organismů na Zemi naprosto závisí na vzoru teplot jejich niky. Spousta z nich jsou pak doslova zaseklých na jednom místě či velmi omezeném území.

Pěstování slávek, které jsou pak vyhledávanou pochoutkou
Zdroj: zigzagmtart

Slávky jsou jedním z těchto zástupců, kteří jsou absolutně závislí na oceánských proudech, jež je zásobují kyslíkem i potravou. Tento druh zůstává celý život na jednom místě a nemůže se tak jednoduše pohnout na stinné místo, přičemž není ani obdařen schopností samoregulace tělesné teploty. Při odlivu pak za slunných dnů může jejich černá schránka fungovat podobně jako asfalt během letního poledne. Slávky se doslova mohou upéct, pokud jejich teplota příliš vzroste. I když jsou obecně nepohyblivé organismy lépe přizpůsobeny změnám počasí, aktuální změna klimatu je nezastavitelně přibližuje jejich limitu. Nemění se totiž jen samotné teploty vzduchu, ale ovlivňovány jsou i mořské proudy (zajišťující kyslík a jídlo) či pH vody (snižující obranu slávek proti predátorům). A tak v novém výzkumu nastupuje malý robot, který dokáže identifikovat teplotu uvnitř mušle a měří i okolní podmínky. V následujícím kroku jsou vyhodnocovány oblasti, které by měly být v budoucnu ohroženy úbytkem slávek nejvíce.

Tento mořský mlž je hojně využívaný například ve středomořské kuchyni. A tak jeho možný úbytek pocítíme i my na našich talířích. Mořské plody jsou obecně kvalitním zdrojem proteinu a farmy slávek přispívají 3 miliardy dolarů do světového obchodu.

Slávky připravené k poslední úpravě
Zdroj: © Francois Lenoir

Autor: SG

frame-scrollup