Izrael postaví nejvyšší solární věž na světě

Izrael postaví nejvyšší solární věž na světě
06.02.2017
Izrael, země plná slunce na pobřeží Středozemního moře, je výborným místem, kde se může uplatnit výroba energie pomocí solárních panelů. Navzdory tomu solární elektrárny vytváří jen malé procento potřebné energie státu. Situace se však začíná obracet.

V roce 2018 by měl solární průmysl v Izraeli zaznamenat velkolepý růst. Do provozu bude uvedena nová solární věž. Tato neobvyklá stavba si připíše i jedno prvenství – stane se nejvyšší solární věží na světě. Dle stávajícího projektu se věž nakonec bude tyčit do výšky 250 metrů. Avšak tato hodnota není jediné unikátní číslo, které se s výstavbou pojí. U věže se bude nacházet 50 000 zrcadel, jež celkově pokryjí plochu 3 km2. Tyto zrcadla mají koncentrovat dopadající sluneční záření.

A jak to celé tedy funguje? Na vrchu věže se nachází veliký bojler s vodou, ten přijímá teplo ze slunce, což následně uvádí vodu do pohybu. Proudící voda roztáčí turbínu a její otáčení vytváří energii. Na tomto principu již pracuje ve světě několik podobných věží. Aktuálně se ty nejvyšší nalézají v Kalifornii, kde tři 140 metrové věže využívají 170 000 zrcadel. Právě tato elektrárna se stala vzorem Izraeli. Místní vláda se snaží naplnit stanovený cíl, kdy do roku 2020 mají obnovitelné zdroje energie tvořit 10 % spotřeby země. Proto kromě nové věže vznikne i několik menších v Negevské poušti. Celkově by nové stavby měly pro Izrael generovat 310 gigawattů energie, přičemž se pokryje 1,6 % potřeby státu.

Kalifornská solární elektrárna
Obr.: Solární elektrárna v Kalifornii
Zdroj: Inhabitat

Donedávna se solární energie v zemi příliš neuplatňovala. Důvodem bylo především zbytečné zabírání úrodné půdy, které má Izrael nedostatek. I tak se  výstavba věží neobešla bez problémů, tyto velké projekty potřebují přístup k vodě a elektřině, což v odlehlejších částech pouště není nikterak jednoduché. Podpora solární energie je ve státní sféře dobře patrná, vznikají nové pobídky pro případné investory a také se omezuje byrokracie pro obyčejné lidi, kteří by rádi instalovali solární panely na střechy svých domů. Stále však v zemi vyhrává využívání zemního plynu, jehož zásoby jsou uloženy v moři. Celkově zemní plyn pokrývá spotřebu země asi ze 70 %.

Izraelská solární elektrárna
Obr.: Izraelská solární elektrárna v regionu Ashalim
Zdroj: Nicolasgutron

Autor: SG

frame-scrollup