Dlouhodobé výhledy počasí. Ano či ne?

Dlouhodobé výhledy počasí. Ano či ne?
07.05.2016
Počítá se s pravděpodobností různých situací, takže na první pohled se jeví, že kombinace meteorologické statistiky a numerických modelů by mohla fungovat. Opak je ale pravdou.

Český hydrometeorologický ústav vydává každých deset dnů dlouhodobou předpověď počasí na měsíc dopředu. Problém dlouhodobé předpovědi je to, že je velmi nepřesná. Meteorologové předpověď vytváří z numerických a klimatických modelů a dále je do předpovědi zakomponována statistika minulého počasí. Počítá se s pravděpodobností různých situací, takže na první pohled se jeví, že kombinace meteorologické statistiky a numerických modelů by mohla fungovat. Opak je ale pravdou.

Ačkoliv se tato dlouhodobá předpověď nebo přesněji výhled vztahuje pouze na teplotu vzduchu a srážky, tak i tyto dvě relativně obecné veličiny mohou způsobit nepřesné informace. Samotný Český hydrometeorologický ústav vyjadřuje své předpovědi v procentech, což je samozřejmě logické řešení, jak vyjádřit pravděpodobnost. Bohužel pro běžné občany tyto informace nic moc neřeší.

Měsíční výhled srážek

Obr. 1 Předpověď pravděpodobnosti kategorie teplot pro období jako celek

Zdroj: chmi.cz

Počasí v příštích dnech přinese studenou frontu. ochlazení a déšť

Obr. 2 Předpověď teplot (nahoře) a srážek (dole) u různých modelů

Zdroj: wetterzentrale.de

Šance na podprůměrný měsíc je 10 %. Neznamená to však, že v průběhu měsíce se nevyskytne období s výrazně podprůměrnými teplotami.

Pokud se například nad střední Evropou nachází teplotní rozhraní, tak se výhled stává nepřesným i tři dny po jeho vydání. Pak dochází k situacím, že meteorologové vydají informaci o tom, že bude nadprůměrně suchý a teplý měsíc a do týdne padají extrémní srážky a teploty jsou výrazně podprůměrné. Přesně taková situace se nabízí v následujících dnech.

Své k tomu přidají i média, které z dat od ČHMÚ udělají senzační článek dne. Tak například dnes se na jednom z hlavních webových portálů můžeme dozvědět, že nás čeká teplý a slunečný květen bez větších extrémů. Již dnes to však vypadá, že se na Evropu chystá v druhé polovině příštího týdne dynamické proudění s četnými srážkami a postupně i podprůměrnými teplotami. Je však otázkou, zda se studené severozápadní proudění prosadí i v České republice. Velká nejistota panuje na týden dopředu, tak jak může vyjít výhled počasí na měsíc?. Dlouhodobé předpovědi jsou tedy spíše přežitkem z dob minulých, kdy si lidé mysleli, že technologie udělala takový pokrok, že i předpověď počasí na týdny dopředu bude jednodušší. To se však nestalo.

Poněkud jiný přístup je v zahraničí, kdy se nastíní možnost vývoje synoptické situace a zdůvodní se, proč by tomu tak mohlo být. Zpráva je sice spíše vědecká, ale každý má možnost si udělat svůj vlastní úsudek.

Autor: TD

frame-scrollup