Deštivé víkendy

Deštivé víkendy
16.03.2017
Pátek se blíží a náladu vám postupně kazí předpovědi meteorologů.

Jistě to každý znáte. Od pondělí do pátku chodíte do práce a za okny sledujete, jak se příroda předvádí s pěkným počasím. Vy však musíte být v práci, ale těšíte se na pátek, jak si užijete pěkného počasí v přírodě. Jenže. Pátek se blíží a náladu vám postupně kazí předpovědi meteorologů. Sobota a neděle chladná a deštivá a od pondělí vyjasňování a oteplování.

O pracovním týdnu bude jasno, na víkend dorazí škaredé počasí a déšť

Obr. 1 Následující víkend se z meteorologického hlediska nepovede

Zdroj: yr.no

Ve Španělsku byl proveden výzkum a bylo zjištěno, že v letní polovině roku prší více o víkendech než v pracovních dnech.  Podobná situace je v západních částech Evropy. Podle Roberta Ballinga z Arizonské univerzity se počasí střídá po sedmidenních cyklech. Toto tvrzení opíral o pozorování na severovýchodním pobřeží USA a v Kanadě a také uvedl, že v těchto oblastech prší daleko více o víkendech než v pracovních dnech.

Jeho vysvětlení je zajímavé, protože za tuto zvláštní pravidelnost údajně může člověk. Díky továrnám a vysoké frekvenci automobilové dopravy, se do ovzduší dostávají částice, které se rychleji ohřívají a stoupají vzhůru a rychleji kondenzují a vytvářejí vodní páru. Nejvíce těchto částic je přitom v pátek. V pátek tak logicky přichází daleko častěji zhoršení počasí, než v jiných dnech.

Podobné zjištění bylo pozorováno v Číně nebo v Japonsku. Se zajímavou teorií přichází Jerg Miller z vědeckého institutu pro ovzduší v Německu, který tvrdí, že za posledních 10 let se tato pravidelnost srážek narušuje. Může za to údajně menší koncentrace chemických látek v ovzduší, díky nižší spotřebě fosilních paliv, zejména z elektráren.

V České republice se nejedná o tak prokazatelnou pravidelnost, jak by se na první pohled mohlo zdát. V Čechách pršívá přeci jen daleko více. Na Moravě a ve Slezsku často v letní polovině roku zůstává pěknější a teplejší počasí výrazně déle než v Čechách. 

Podle všeho to vypadá, že člověk opravdu může ovlivňovat cyklus počasí, ale do jaké míry není jasné. Navíc se tyto cykly na každém místě chovají jinak, takže nemůžeme tuto teorii paušalizovat na celý svět.

Autor: TD

frame-scrollup