Derecho

Derecho
22.08.2017
Derecho je španělské slovo, které v překladu znamená přímo vpřed.

Bouřková sezóna se rychle blíží ke svému konci, ale vypadá to, že ještě jedna významnější bouřková situace by se objevit mohla.  Letošní léto přineslo velmi silné bouřky. Bouřková sezóna je výjimečná, protože se objevilo poměrně málo lokálních bouřek, tedy bouřek, které by se vyskytovaly v nevýrazném tlakovém poli uvnitř vzduchové hmoty a bez pohybu. Mnoho bouřek bylo vázáno na studené fronty nebo na linie konvergence. Tyto bouřky přinášely často silný vítr, který dělal škody. Nejednalo se však o normální nárazy větru, ale jednalo se o speciální druh konvektivních bouří, které se jmenují derecho.

Derecho je španělské slovo, které v překladu znamená přímo vpřed. V meteorologii se tento pojem používá při extrémně silném větru, který se vyskytuje v rámci bouřek. Silný vítr zasahuje větší část území a bouřka má většinou dlouhou životnost. Velmi pravidelně může tato bouře vydržet několik hodin, jsou však ojedinělé případy, kdy má bouře životnost i jeden den a přejde přes několik států.

Derecho se může objevit v jakémkoliv období, ale nejčetnější je od května do srpna. Derecho se však vyskytlo ve střední Evropě i v lednu v rámci tlakové níže Kyrill a i v lednu se objevilo nad územím České republiky mnoho bleskových výbojů.

Derecho vzniká v kumulonimbech, které vytvoří souvislý pas, ten je velmi dobře viditelný na radarech, kde vypadá jako oblouk nebo luk. Jakmile se tento tvar objeví na radarovém snímku, je velmi pravděpodobné, že je zle a že se v bouřkách vyskytuje velmi silný vítr.

Bow echo diagram ve vývoji

Obr. 1 Schéma derecha na radaru

Zdroj: nasa.com

Předpovědět tento jev je velmi složité, protože není zcela jasné, při jakých podmínkách vzniká. Hlavní podmínkou je vysoká labilita a velký střih větru, zejména v přízemní a střední vrstvě.

V České republice se v průměru vyskytne 1 až 2 derecha ročně, někdy však nezasáhne naše území žádné. Letošní rok však přes Českou republiku přešlo neuvěřitelných 6 těchto bouří. V zítřejším článku si jednotlivé bouře připomeneme.

Autor: TD

frame-scrollup