Aplikace oficiální předpovědi nenahradí

Aplikace oficiální předpovědi nenahradí
17.09.2019
Meteorologové se velmi snadno dostanou na tenký led, protože pokud jejich předpovědi nevyjdou, tak to okamžitě mají na talířku.

Ještě na konci tohoto tisíciletí jsme toho o počasí moc nevěděli. Předpověď vyšla dvakrát denně, jednou v novinách a opakovala se v rádiích nebo v televizích. Nikdo nijak nespekuloval o správnosti či nesprávnosti rosniček, když jim to nevyšlo, tak se prostě řeklo, mocná příroda si to udělala po svém.  Na přelomu roku 2000 se začaly objevovat internety v domácnostech a mnoho oborů (zdravotnictví, ekonomika, zemědělství) bylo na tomto fenoménu odhaleno.  Během pár dnů jste se tak mohli "stát doktorem, zemědělcem nebo zdatným ekonomem." Při znalosti angličtiny se míra informací na internetu stala téměř nekonečnou.

Na řadu přišla i meteorologie. Na internetu jste mohli najít atlas mraků, radarové snímky nebo družice a v posledních letech i meteorologické modely. Během posledních pěti let se navíc informace přenesla do mobilních telefonů, takže pomocí aplikací jste nesmírně chytrý člověk, který zná odpověď na všechno.

Meteorologové se velmi snadno dostanou na tenký led, protože pokud jejich předpovědi nevyjdou, tak to okamžitě mají na talířku. Kritika veřejnosti se projevuje i ve vládních vodách a v některých zemích se ruší meteorologové, pozorovatelé a vše dělají automaty nebo počítače. V USA to dokonce došlo tak daleko, že si prezident Donald Trump upravil předpověď trasy hurikánu, podle toho jak se mu to hodilo. Podobné věci, v menší míře předvádí komerční televize nebo rádia a překrucují informace za účelem senzace.

Je pravdou, že v posledních letech počítač značně usnadnil práci mnohým lidem, ale je stále potřeba myslet na to, že lidské zkušenosti jsou víc než stroj.  Například dokonalé předpovědi bouřek jsou stále pro všechny počítače neřešitelnou situací.

Proto až si budete dělat svou vlastní předpověď počasí, tak raději vždy mrkněte na oficiální informace od profesionálních meteorologů, ať nedopadnete jako turisté například v Tatrách, v Karibiku nebo v Andalusii, kteří ignorovali tyto oficiální předpovědi.

frame-scrollup