Ani v létě nezapomínejte na ptáčky

Ani v létě nezapomínejte na ptáčky
30.06.2018
Mnoho z nás krmí ptactvo během celé zimy, ale neměli bychom na ně zapomínat ani v letních měsících. Sušší období mohou být pro ptáky velmi krušná. Pojďme jim pomoc zahradními napajedly.

Poté co vyschnou poslední kaluže po letní přeháňce nebo bouři, začíná v přírodě boj o vodu. Vodu ke svému přežití potřebují samozřejmě i ptáci, kteří nejenom uvítají zdroj pitné vody, ale stejně tak se rádi v horkých dnech ochladí koupelí. Pomocí vody se také ptáci starají o své peří, které je jejich nedílnou součástí.

Z těchto důvodů bychom na ptáky neměli v létě zapomínat a podobně jako jim v zimě sypeme slunečnicová semínka, můžeme v našich zahradách či na balkonech vytvořit vhodná místa pro občerstvení vodou. K tomuto účelu pak slouží různá napajedla a koupadla. Fantazii se meze nekladou, a tak nemusíte šáhnout po sériově vyráběném zboží, ale šikovný kutil si vypomůže sám. Vám se za tento dobrý skutek odmění ptáci ze širokého okolí, kteří vaši námahu zajisté ocení. Jejich vodní radovánky určitě vašemu oku neuniknou, a navíc se mnozí z nich naučí zalétávat k nádržce pravidelně. Tyto napajedla jsou i vítaným místem ornitologů a fotografů.


Zdroj: Ridgeview Garden Centre

Při stavbě ptačích bazénků bychom neměli zapomínat na bezpečí ptáčků. Volte proto vždy klidné lokality a snažte se eliminovat nebezpečí ze strany dravců. Dále by napajedlo mělo být situováno ve stínu a výhodou je blízkost hustějšího porostu keřů či stromů, kde mohou ptáci hledat úkryt či potravu. Není nutné pítko budovat ve výšce, ale v bezpečných lokalitách vám postačí zakopaná plytčí mísa v úrovni s terénem. V neposlední řadě je vhodné vodu pravidelně měnit a samozřejmě v případě opravdu horkých dnů i doplňovat vodu během dne.

Věřte, že vaše troška úsilí se vám vyplatí a vámi opečovávané ptactvo nebude trpět v zimě a ani v létě.


Zdroj: BBC

frame-scrollup