Ani urputné sucho nezastaví pouštní květiny

Ani urputné sucho nezastaví pouštní květiny
26.03.2018
Život si na naší planetě dokáže poradit s urputnými mrazy nebo spalujícím žárem. Extrémní počasí panuje také v pouštích, z nichž některé se i přesto dokáží na pár týdnů v roce přeměnit v rozkvetlou louku. Semínka rostlin dokáží v půdě přežít nekončící sucho pouští, a poté mohou naplno předvést svou krásu.

Ačkoliv byli vědci vždy přesvědčeni, že semínka pouštních rostlin zvládnou vysoké teploty vzduchu i minimální vlhkost, nová studie potvrdila, že jsou ještě odolnější. Nyní se totiž ukazuje, že extrémní sucho, které nezřídka způsobuje i požáry v krajině, rostlinám ještě více prospívá. Výzkum byl prováděn v Kalifornii, kde výrazná etapa sucha panovala v období mezi lety 2012 až 2014. Během tří let se počet semen v půdě zvýšil o neuvěřitelných 201 %, na povrchu pak jejich růst dosáhl asi 14 %. Celkově bylo při výzkumu využito 22 tisíc semen, především ze severní Kalifornie. V kalifornských pouštích žije více jak 2 000 druhů květin.

Květy žlutého máku
Zdroj: tdlucas5000

Rozkvetlé pouště jsou vždy velkou turistickou senzací, ale i samotní správci parků mohou být velmi překvapeni. Přece jen některé lokality rozkvétají i jednou za století. Semínka jsou ukryty v půdě i celé dekády a trpělivě čekají na první kapky deště, které je mohou probudit k životu. Pokud se to podaří, poušť hýří všemi barvami. Poté co květy odkvetou, vytvoří se semena nová, která v půdě zvládají sucho asi o 13 % lépe než nad zemí. Postupným vývojem se tak podzemní banky znásobily až o 260 %. Pouštní květiny tak mají mnohem větší šanci přežít než jejich konkurenti - traviny, které v suchých etapách snadněji hynou.

Rozkvetlá poušť žlutým mákem
Zdroj: Jae C. Hong

V posledních letech na území USA rozkvetlo Údolí smrti nebo poušť Anza-Borrego. Největší událostí však bylo rozkvetení pouště Atacama, která v roce 2015 rozkvetla po 18 letech. Co nás čeká letos?

frame-scrollup