8 zajímavých faktů o deštnících

8 zajímavých faktů o deštnících
15.02.2016
V Česku průměrně prší každý 4. - 5. den, proto během roku využijeme tuto pomůcku velmi často. Víte, jak dlouho už lidé deštníky používají? V jaké zemi se s ním jako první vybavili na cesty? Či kolik deštníku během dne vyrobí jeden pracovník v Číně? Osm zajímavých faktů o deštnících si můžete přečíst v dnešním článku.

1. V češtině pro systém drátků a látky, který udržuje naši hlavu suchou, používáme název deštník nebo paraple. Slovo deštník samozřejmě odkazuje na déšť, paraple zase vzniklo ze slova parasol označující slunečník. Právě ochrana před sluncem dala za vznik i anglickému výrazu umbrella, kdy latinské Umbra znamená stín. Brzy se však tento název přenesl pro výrobek chránící před srážkami.

2. Deštníky byly vynalezeny v Číně nejpozději kolem roku 21 našeho letopočtu. Panovníci potřebovali pokrývku při projížďkách v kočárech. Deštník se rozšířil do světa po hedvábné stezce nejprve do Japonska a Koreji, později do celé Asie a Evropy. Využití deštníku pak vzkvétalo během říše římské, pokles obliby nastal v průběhu středověku a nový nástup popularity pak začal v renesanci.

3. Deštníky používaly výhradně ženy, pokud se ve starověké kultuře objevil muž s parapetem, byl považován za zženštilého. Až od 18. století jej začali využívat i muži.

Deštníky na hitorické malbě
Obr.: Obraz Passer Payez (Downpour), Louis-Léopold Boilly (1803)
Zdroj: © Wikimedia Commons

4. Pokud se podíváme na staré vyobrazení deštníku, zjistíme, že vypadají v podstatě stejně jako dnes. První obraz deštníku pochází z roku 1270 za dynastie Song. Avšak i přesto došlo k několika inovacím a to především v 19. století. Bylo vynalezeno „vystřelování“ deštníku zmáčknutím pouhého tlačítka.

Deštníky v Číně jsou známy už velmi dlouho
Obr.: Liond dance by children ("děti předvádějícíc lví tanec) období dynastie Song
Zdroj: © Wikimedia Commons

5. V USA byl jeden čas zaplaven patentový úřad různými vylepšeními pro deštník. Ať už se jednalo o přidání vodítka pro psi nebo vytvoření létajícího deštníku, nebyly tyto projekty příliš úspěšné. Celkově je ve vyhledávání amerického patentového úřadu nalezeno přes 120 000 záznamů se slovem deštník (slunečník, jenž se sám otáčí za sluncem, deštník s výměnnými látkami nebo psí deštník…).

6. Asi půl miliardy deštníků (30 % všech deštníků ve světě) pochází z Číny z oblasti Songxia, kde stojí více než 1 000 továren. Jeden pracovník vytvoří asi 300 deštníků denně.

Město deštníků v Číně
Obr.: Songxia - průmyslový park specializovaný na výrobu deštníků v Číně
Zdroj: jhumbrellamanufacturers.com

7. Největší sbírka deštníkových krytů je v Americkém Maine. Sbírka čítá více než 700 různých obalů.

Muzeum deštníků, které jsou důležité při deštivém počasí
Obr.: Muzeum v Maine (USA) se může pyšnit největší sbírkou obalů na deštníky
Zdroj: © Getty Images

8. Záhadný „Umbrella MAN“ – "muž s deštníkem" byl přítomný při atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho v Dallasu. Podle policie muž s deštníkem mával z východu na západ a o pár chvil později se spustila střelba na prezidentský kabriolet. Kolem tohoto muže vzniklo několik konspiračních teorií. Dával muž vrahovy znamení nebo byl on sám střelcem? Avšak tento slavný deštník není jediným, který se dokázal zapsat do historie atentátů. Například bulharský disident Georgi Markov byl deštníkem pobodán. Hrot deštníku byl otráven a oběť o několik dní pozdějí jedu podlehla.

Vražda amerického prezidenta Kenedyho a muž s deštníkem
Obr.: Umbrella man zachycený na fotografii, v pravé části snímku se nachází prezidentský kabriolet
Zdroj: movies.stackexchange.com

Autor: SG

frame-scrollup