Pranostiky v závěru září

Pranostiky v závěru září
26.09.2018
Dnes slaví jmeniny dle liturgického kalendáře svatý Cyprián, který si pro nás připravil poměrně chladné počasí. O dva dny později se můžeme těšit na svatého Václava – patrona naší země. A závěrem měsíce nás provedou světci Michal a Jeroným. Co si na nás ve svých pranostikách připravili?

Dnešní den je zasvěcen svatému Cypriánu. Tento světec se narodil ve 3. století našeho letopočtu a zemřel mučednickou smrtí při velkém pronásledování křesťanů během vlády císaře Valeriána. Jeho osoba už upozorňuje na nevratný příchod podzimního počasí: „Na svatého Cypriána chladno bývá často z rána.“ A samozřejmě má pravdu, neboť dnes ráno jsme mohli naměřit i teploty pod bodem mrazu. Zítra na nás čekají světci hned dva Kosma s Damiánem. I oni přidávají svou trošku do mlýna: „Na Kosmu a Damiána studeno již bývá z rána.“ Ale, kde zítra zaprší můžeme očekávat teplé počasí na počátku května. Pranostika praví: „Déšť na Kosmu a Damiána předpovídá pěkně na Floriána.“

Pátek se ponese ve znamení svatého Václava. A ani ten nezapomíná na nástup podzimu. „Přijde Václav – kamna připrav,“ nebo „Po svatým Václavu beranici na hlavu,“ či „Na svatého Václava mráz nastává.“ Mrazíky se tomuto týdnu opravdu nevyhnuly. Světec také upozorňuje na přicházející závěr zemědělského roku: „Svatý Václav zavírá zem.“ Navíc pamatuje i na vinaře: „Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní“ a „Na svatého Václava českého bývá vína nového.“ A pokud se pátek vydaří, může být babí léto celý podzim, říká se: „Na svatého Václava pěkný den, přijde pohodlný podzimek.“ Kdyby se náhodou objevila bouřka bude to opět značit příznivé počasí příštích měsíců: „Je-li bouřka na Václava dlouho teplo zvěstovává.“ Bouřky však meteorologové nepředpokládají, ale vyšší teploty vzduchu ano.


Zdroj: Duke Center For Living at Fearrington

Víkend budou mít v režii Michal a Jeroným. V sobotu sledujte oblohu, protože pokud již ptáci odlétli do teplých krajin, můžeme očekávat chladnou zimu. Pranostika tvrdí: „Nejsou-li pryč před Michalem ptáci, tak po něm tuhá zima neburácí.“ Stejně tak nám můžou napovědět noční teploty a směr větru: „Noc-li chladná před Michalem, tuhá zima přijde cvalem“ a „Fučí-li na svatého Michala od severu nebo od východu, bude tuhá zima.“ V neposlední řadě doporučujeme procházku lesem, jelikož: „Padají-li před svatým Michalem žaludy, bude tuhá zima.“ Závěr měsíce zakončíme známou pravdou: „Na svatého Jeronýma stěhuje se k nám už zima.“ Dle dlouhodobého výhledu meteorologů však možná nebude ještě tak zle a tepoty vzduchu se můžou i v příštím týdnu dostávat nad 15 °C. Pěknému počasí i v říjnu by mohla nasvědčovat pranostika: „Když mrazy časně před svatým Michalem přicházejí, tedy se po svatém Matěji zdlouha zase navracejí.“


Zdroj: iReceptář

frame-scrollup