Pranostiky v závěru října

Pranostiky v závěru října
21.10.2017
Měsíc říjen se pomalu chýlí ke konci, ale přece jenom nám ještě pár dní do listopadu zbývá. V jakém duchu se budou odehrávat, mohou napovědět pranostiky našich předků. Dokonce se zde velmi často objevuje i nástin počasí pro následující roční období. Pojďme se na to podívat.

Dnes má v liturgickém kalendáři jmeniny Voršila. Tato světice byla umučena ve 4. století našeho letopočtu. V jiných jazycích se její jméno překládá jako Uršula nebo Orsela. Jaká je její prognóza pro pomalu přicházející zimu? "Když na Uršulu větr duje, tuhou zimu ohlašuje," dnes byl vítr mírný, větrno se očekává až příští víkend, kdy můžeme naměřit rychlost větru okolo 20 km/h. Podobně vyznívá i: "Když na Uršulu a Kordulu větry dují, po celou zimu nás navštěvují." O větrech hovoří i další pranostiky: "Svatá Voršila a Kordula - větry pohnula," protože "Svatá Voršila a Kordula - patronky větru." A kdyby jste se už těšili na konec zimy, bude vypadat podobně jako dnes, neboť: "Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá." Zkrátka podzim se pomalu loučí a: "Svatá Voršila zimu posílá."

Svatá Uršula
Obr.: Svatá Vorsila
Zdroj: Šárka Bayerová - iDnes

O dva dny později na nás už čeká Jan Kapistrán: "Na Jana Kapistrána za oráčem běhá vrána." A 26. října potkáme svatého Haštala: "Svatý Haštal - vymeť maštal," takže všichni hospodáři zpozorněte.

Závěr října se ponese v režii svatého Šimona, konkrétně 28. října. A jaká bude podle Šimona zima? Přikrade se nenápadně: "Na svatého Šimona přikluše k nám zima tiše," ale neváhejte a: "Šimona a Judy - kožich snese s půdy." Chladné počasí klepe na dveře a krade se do našich domovů: "Šimona a Judy - zima leze z půdy," prostě: "Šimona a Judy - zima je všudy." Tento den taktéž přináší malou předpověď: "Svatý Šimon a Judy počasí o vánocích ovládá."

Svatý Šimon
Obr.: Svatý Šimon
Zdroj: wikipedia

 

Autor: SG

 

frame-scrollup