Pranostiky v půli září

Pranostiky v půli září
13.09.2017
Zítra si dle starého liturgického kalendáře budeme připomínat svátek Povýšení svatého Kříže. Hned o den později slavíme Nanebevstoupení Pann Marie a pak se na nás bude těšit svatá Ludmila. K těmto, především pro křesťan významným dnům, se váže celá řada pranostik. Pojďme se na ně podívat.

Den 14. září je zasvěcen takzvanému Povýšení svatého Kříže. K tomuto datu se vztahuje legenda o získání svatého Kříže křesťany. Na tomto kříži měl být údajně ukřižován Ježíš Kristus. Svátek má pak připomenout utrpení, které při této události zažíval. Pranostiky však spíše vzpomínají na přicházející podzim, který už je opravdu za dveřmi. „Po svatém kříži, podzim se blíží.“ Podle posledních chladnějších dní, by asi nikoho nepřekvapilo, kdyby už podzim nastoupil v plné síle. A opravdu výhled teplot vzduchu pro příští dny nepřekročí 20 °C. Dokonce se teploty budou pohybovat spíše okolo 15 °C. Další pranostiky myslí ještě dál: „Na Povýšení svatého kříže, odkud fouká vítr, odtud přijde drahota.“ Drahota však neznamená výběrčí daní nebo překvapivé výdaje, nýbrž se tímto slovem označuje zima. Ta byla pro naše předky nejkrutějším obdobím, na které bylo nutné se celý rok připravovat. Když hovoříme o přípravách, máme tady i jedno nabádání pro chovatele skotu: „Svatý Kříž – ovčí stříž.“

Posvěcení kříže před křížovou výpravou
Obr.: Nalezení svatého kříže G. Doré

Hned o den později křesťané oslavují Nanebevstoupení Panny Marie. Tento svátek má připomenout smutek a trýzeň Marie, která přišla o svého syna. „Od Marie Sedmibolestné teplota rychle poklesne.“ Avšak s tímto nemůžeme souhlasit, jelikož teploty vzduchu se budou snižovat postupně a žádný velký teplotní šok nás nečeká. Nejvíce bude ohlazení patrné na Moravě, kde se například v pondělí očekává pouhých 14 °C.

A v pranostikové jízdě budeme pokračovat i v sobotu 16. září. V tento den se oslavuje svatá Ludmila, která byla babičkou našeho dalšího světce – Václava, který je považován za patrona naší země. Vzpomeňme pranostiky: „Ludmila, patronka česká – po létu se stýská“ nebo „Na Ludmily světice obouvej střevíce,“ jež naznačují, že se podzim opravdu hlásí o slovo. Svatá Ludmila není zkoupá na srážky: „Svatá Ludmila deštěm obmyla.“ Skutečně to vypadá, že si v rukávu nějaké srážky schovala, protože na východ našeho území skutečně budou přicházet přeháňky.

Mučednice svatá Václava na obraze se svatým Václavem
Obr.: Svatá Ludmila se svatým Václavem
Zdroj: Orthodoxia.cz

Autor: SG 

frame-scrollup