Pranostiky v půli března

Pranostiky v půli března
12.03.2018
Dnes slaví jmeniny svatý Řehoř, který si pro nás připravil řadu zajímavých pranostik. Můžete se těšit i na Josefa, Jáchyma nebo Gertrudu. Co si na nás chystají?

Dnešní den je zasvěcen svatému Řehoři. Tento světec se stal 64. papežem a zakladatelem světské moci papežské. Řehoř už upozorňuje na příchod jara, který spojuje se začátkem prací na polnostech i příletu ptáků z teplých krajin: „Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře.“ Stejně tak: „Na svatého Řehoře svačina se vyoře,“ tedy delší den znamená i začátek potřeby svačit. O prodlužování dne hovoří i další pranostika: „Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře.“ Sice stále den a noc netrvá shodně 12 hodin, ale již za osm dní, přesně 20. března nás čeká den jarní rovnodennosti. Takže už můžeme pozorovat výrazné prodlužování dne na úkor noci.

O tři dny později bude svůj svátek oslavovat svatý Longin, jenž podobně jako Řehoř upozorňuje na začátek zemědělského roku: „Na svatého Longina práce v poli začíná.“ Už 17. března se těšme na svatou Gertrudu, která milovníky teplého počasí může pořádně postrašit. Pranostika praví: „Mrzne-li na sv. Gertrudu, mrzne ještě celý měsíc.“ A mráz opravdu na konci týdne přijde. Především noční teploty se budou dostávat pod nulu. Na západě našeho území budou teploty vzduchu nízké i přes den.

Svatá Gertruda, patronka
Obr.: Svatá Gertruda
Zdroj: Institut svatého Josefa

Přesně za týden bude mít svůj svátek více jak 200 tisíc obyvatel České republiky, v kalendáři bude svítit jméno Josef. Tento světec se chystá zatočit s ledem: „Svatý Josef přichází na led s pantokem“ nebo: „Svatý Josef sklání bradu, pluje zima dolů s vodou,“ či „Josefova širočina ničí poslední ledy.“ Jaro pomalu přichází: „Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou,“ a pokud se náhodou objeví ještě nějaké mrazy tak věste: „Mráz po svatém Josefu neuškodí květu.“ Ale pokud bude foukat, větrné počasí by nás mělo ještě dlouho provázet: „Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.“ Také pozor na směr větru, neboť: „Svatého Josefa vítr z Moravy – bude hodně trávy; a když z polské strany – bude zrní i slámy.“ Takže nezapomínejte vše pečlivě sledovat, protože jak bude na svatého Josefa, takový bude i celý rok 2018: „Na svatého Josefa když jest krásný čas, bude úrodný rok; prší-li neb padá sníh, bude mokro a neúroda.“ A co říkají meteorologové? V pondělí nás čeká zataženo až oblačno, dokonce se může objevit i sněžení. Denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až +3 °C, v noci se pak očekává -3 až -7 °C.

Oficiálně pak 20. března začne jaro. To ví i svatý Jáchym: „Na svatého Jáchyma skončila se už zima.“

Vylézající krokusy na jaře
Zdroj: Science News

frame-scrollup