Pranostiky pro přelom srpna a září

Pranostiky pro přelom srpna a září
30.08.2016
Konec srpna bývá chmurný pro všechny školáky i příznivce léta. Však již na svatého Augustýna (28. srpen) se říká: „O svatém Augustinu léto opouští krajinu.“ Pro toto období existuje i několik dalších zajímavých pranostik, podle kterých se naši předci často řídili. Jak to vypadá s předpovědí počasí pro přelom měsíců srpen a září podle lidové tradice? Na to se nyní podíváme.

Bohužel včerejšek nám moc radosti nepřinesl. Na mnohých místech Česka se objevily přeháňky, místy dokonce i bouřky. Právě na příchod srážek upozorňuje svatý Jan Křtitel, neboť podle pranostiky: „Prší-li na den svatého Jana Křtitele, zkazí se ořechy.“ Nepříznivý je i tento výhled o konci teplých dnů: „Stětí svatého Jana, přestávají již parna.“ S koncem velkých prázdnin se pomalu začínáme loučit i s mnohými druhy ptactva, které na zimu budou odlétat do teplých krajin. Snad nejznámějším zástupcem jsou vlaštovky: „Na Jana stětí, vlaštovky od nás letí.“ Další pranostika se pak týká zemědělců: „Na svatého Jana stětí mají se ožínati bramborové nati.“

Pěstování plodin na poli
Zdroj: irecptar.cz

Další pranostiky se již týkají měsíce září. Hned první zářijový den je zasvěcen svatému Jiljí. Pokud nám tento světec přichystá oblohu bez mráčků, mohl by takto vypadat i celý podzim, jelikož: „Svatý Jiljí jasný, podzim bude krásný“ či „Jiljí jasný – podzim krásný,“ nebo „Je-li Jiljí jasný den, krásný podzim zvěstujem.“ Pokud se však chystá obloha zatažená, předpovídá se i takovéto celé září: „Jaké počasí o svatém Jilmu panuje, takové celý měsíc se ukazuje.“ To dosvědčuje i pranostika: „V jakém počasí jde jelen k říji, v takovém se o Michalu vrací.“ Pokud by opravdu na svatého Jiljí školákům na cestu pršelo, pak: „Prší-li na svatého Jiljí, budou otavy shnilý.“ První září také znovu připomíná, že je na čase se loučit s létem: „Svatý Jiljí, děvčata bílí,“ tedy už se příliš ze sluníčka neopálíme. A jaké očekáváme 1. září letos? Jasné až polojasné s teplotami mezi 24 až 28 °C.

Svatý Jiljí s laní
Zdroj: nymburk.farnost.cz

Hned následující den nás vítá král Štěpán. „Na Štěpána krále je léta namále,“ tedy znovu nepěkná připomínka konce tropů.

Na další vývoj počasí dle starých pranostik se podíváme v jednom z příštích článků.

Autor: SG

frame-scrollup